Samsung, Galaxy S5 ve Galaxy Note 4’te PLS LCD Ekranlara Yer Verebilir!

media 2636

Samsung, Galaxy S5 ve Galaxy Note 4’te PLS LCD Ekranlara Yer Verebilir!

teknik destek

Samsung‘un bir sonraki amiral gemisi modellerine ilişkin yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Galaxy Note 4 için henüz çok erken olsa da Galaxy S5 iddiaları aldı başını gidiyor. Güney Kore’de ETNews (Samsung haberlerinde iyi bir sicile sahip) sitesinde yayımlanan bir rapora göre Samsung’un Galaxy S5 ve Galaxy Note 4 modellerinde PLS LCD ekranlara yer vereceği iddia edildi. Samsung’un AMOLED ekranlar yerine PLS LCD ekrana geçiş yapmasında temel neden ise üretim maliyetlerinin düşürülmesi gösteriliyor.

AMOLED ekranlar LCD’ye nazaran daha zorlu bir üretim sürecinden geçer ve maliyeti daha fazladır. Samsung telefonlarının maliyet hesabı yapıldığında en pahalı materyalin AMOLED ekranları olduğunu görüyoruz. Güney Koreli üreticinin halihazırda Nexus 10 ve Galaxy Note tabletlerde yer verdiği PLS LCD ekranlarla üretim maliyetlerini %20 oranında azaltmayı hedefliyor.

Samsung, Galaxy S5 ve Galaxy Note 4’te PLS LCD Ekranlara Yer Verebilir!

LCD ekranların doğal renkleri göstermek gibi önemli bir avantajı var. Ancak Samsung’un Galaxy Note 3‘te yer verdiği 5.7-inçlik Full HD Super AMOLED ekranda LCD’lerle yarışır bir ekran deneyimi yaşatması sonrası PLS LCD ekranlara geçiş kullanıcılar tarafından eleştirilebilir. Zira Galaxy S ve Galaxy Note serilerinin rekor satış elde etmesinde AMOLED ekran önemli bir yere sahiptir. Samsung’un PLS LCD ekranlara geçmek istemesindeki bir diğer etken ise LCD ekranın Super AMOLED’e nazaran daha iyi bir S-Pen deneyimi sunmasıdır.

Kişisel kanaatim Samsung’un yakın zamanda AMOLED ekran kullanımında vazgeçmesine ihtimal vermiyor. Samsung, AMOLED ekran üretimi için önemli bir bütçe harcaması yaptı ve bunun neticesinde kayda değer bir gelişme sergiledi. Üstelik 2014 yılından itibaren AMOLED ekranı tabletlerde daha fazla göreceğiz şeklinde haberler geliyor. Samsung, AMOLED ekrandan tamamen vazgeçmek yerine Galaxy S ve Galaxy Note serilerinde AMOLED ve LCD seçeneklerini tüketicilere sunabilir. Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce AMOLED mi LCD mi?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın