Samsung Galaxy S5’in Donanım Özellikleri AnTuTu Testinde Ortaya Çıktı!

Andronova
3 Minimum Okuma

Samsung Galaxy S5’in Donanım Özellikleri AnTuTu Testinde Ortaya Çıktı!

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Mobil cihazların tanıtımları öncesinde kriter testlerinde ya da çeşitli sertifika onayları alırken görüntülenmeleri alışılagelmiş bir durum. Yeni yıla artık sayılı günler kaldı ve birçok üretici yeni nesil telefonlar için kolları sıvamış görünüyor. Önümüzdeki yılın en dikkat çeken telefonlarından biri olmaya aday Galaxy S5 içinse bilgiler gelmeye devam ediyor.

Şu an iddia edilen özelliklere bakıldığında yapay elmas alaşımlı metal kasa, 2K çözünürlüklü Super AMOLED ekran ve Snapdragon 805 dikkat çeken özelliklerin başında geliyor. AnTuTu veritabanında gün yüzüne çıkan Galaxy S5’in (SM-G900F– Galaxy S5 versiyonlarından biri) neredeyse tüm donanım bilgileri ortaya çıktı.

AnTuTu ekibi SM-G900F kod isimli cihazın kesinlikle Galaxy S5 olduğuna inanıyor. Samsung’un gelecek nesil amiral gemisi modelinin bir çeşidi olarak değerlendirilen telefonda dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemcisinin yer aldığı görülüyor. Bu yılın ikinci yarısında birçok üst seviye telefonda gördüğümüz Snapdragon 800’ün en hızlı ve en güçlü sürümü olarak değerlendirilen MSM8974AC işlemcisi görünüşe bakılırsa Galaxy S5’in güç birimini oluşturacak. Söz konusu işlemcinin 2.5GHz frkeans hızına ulaştığının altını çizelim.

Grafik birimi olarak Adreno 330‘u görüyoruz. Bu GPU, MSM8974AC işlemcisinde 550MHz grafik birimi hızına ulaşmaktadır. Telefonda ayrıca 3GB RAM yer almaktadır. Galaxy Note 3 ve Galaxy J modellerinde 3GB RAM zaten karşımıza çıkan bir gelişmeydi, bu sebeple Galaxy S5’te de 3GB RAM yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. 32GB dahili depolama dikkat çeken bir diğer detay. Samsung bu depolama birimini artırmak için kullanıcılara microSD kart desteği de sunacaktır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kamera tarafında ise 16MP çözünürlüklü bir sensör olduğu kaydediliyor. Samsung’un zaten halihazırda ISOCELL teknolojisine sahip 16MP çözünürlüklü sensörler ürettiği biliniyor. Söz konusu sensör de ilk olarak Galaxy S5’te yer bulacak. Telefon ön kamerası 2MP olacak. İşletim sistemi tarafında ise beklenildiği gibi Android 4.4‘ü görüyoruz.

Samsung Galaxy S5’in Donanım Özellikleri

sm-g900f-antutu

Ekran boyutuna ve çözünürlük seviyesine değinecek olursak; Galaxy S5’in 5 ya da 5.2-inç ekrana sahip olması bekleniyor. Ekran çözünürlüğünde yeni bir seviyeye geçileceği uzun süreden beri dillendirilirken, AnTuTu kriter testinde Galaxy S5’in Full HD çözünürlüğe sahip olması kimi kullanıcılarda hayal kırıklığı oluşturmuş olabilir. Bu konuda,söz konusu cihazın operatörler tarafından test edilen bir cihaz olduğu ve 2K çözünürlüklü Super AMOLED ekranların henüz tam manasıyla hazır olmadığı gerekçesiyle Full HD çözünürlüğe sahip olduğu iddia ediliyor. Yine de bu konuda çeşitli spekülasyonlar devam edecektir. Evet önümüzdeki yıl 2K (2560 x 1440p) çözünürlüğe geçiş yapılacak ancak popüler telefon üreticileri bunun için aceleci davranmayabilir.

Galaxy S5’in AnTuTu kriter testinde ortaya çıkan mevcut özellikleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir