Samsung Galaxy S5’in Parmak İzi Okuyucusu Apple’dan Klonlama mı?

media 15444

Samsung’un Galaxy S5 tanıtımından sonra telefonu ilk inceleyenler donanımı konusunda telefonu övseler de malzeme kalitesi ve özellikle telefon arama menüsündeki takılmalardan bahsettiler. Samsung cihazlarda Android ekosisteminin vermiş olduğu bir stabilizasyon sorunu hep varolsa da bir akıllı telefonun en önemli işlevi olan telefon etme özellikleri; rehber, sık kullanılanlar, son aramalar gibi alt menülerde takılmalara kullanıcılar son zamanlarda büyük bir tepki gösteriyorlar. Bu takılmaların LG’de de neredeyse Samsung kadar, HTC daha az, Sony’de ise hemen hemen hiç olmadığının da altını çizmek durumundayım. Yani rehber geçişleri Android işletim sistemi ile pekte alakalı değil gibi duruyor. Aşağıdaki videoyu sizlerle daha evvel paylaşmıştım. Burada kendi LG G2 telefonumda rehber alt menülerine sırasıyla basıyorum ve telefonun nasıl geç tepki verdiğini yada hiç vermediğinin altını çiziyorum. Dilerseniz o videoyu birlikte tekrara hatırlayalım.

Andronova

wh-flZkLZ8s” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Henüz deneme şansı bulamadığımız Galaxy S5te de bu takılmaların varlığından söz edilmekte. Gerçi fuarda tanıtılan Galaxy S5’lerin de nihai ürün olmadığını hatırlatalım. Gündemde ki bir diğer konu da Galaxy S5in parmak okuma sensörü. Bu sensörün Apple iPhone 5S’ten en basit tabirle klonlandığı söylenmekte ama durum pekte öyle değil.

Galaxy S5’te kullanılan parmak okuma teknolojisi halan telefonlarda, laptoplarda hatta iş yerlerinin kapılarında kullanılan ve yıllardır kullanılan bir teknoloji. Motorola 2011 yılında çıkardığı Atrix telefonunda Samsung’un bu gün kullanmış olduğu parmak okuma sensörünü farklı bir şekilde kullanmıştı.

dAd0i4PGeLE” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Apple ise TouchID ile dinamik değil statik bir parmak okuma teknoloji geliştirmişti. Bu teknoloji parmak durağan bir şekildeyken okuma yapabiliyor ve yüzeyin çok küçük bir boyutunun bile algoritmasının çıkartılabilmesi sağlanıyordu. Safir cam ile kaplı bu çipin ölçüm hassasiyetinin Galaxy S5’te kullanılandan çok daha hassas olduğu da belirtiliyor. iPhone-5s-TouchID     Son günlerde Samsung’un Apple’dan parmak izi sensörünü klonladığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada bir “klonlama” varsa o da sanırım 2011 yılında çıkan Motorola Atrix telefonundan oluyor. Yorumlarınızı bekliyorum.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın