Samsung Galaxy S7 ve LG G5 Özellik Karşılaştırması

Andronova
Yazar Andronova

Android akıllı telefon Dünyasında milyonların merakla beklediği iki büyük amiral gemisi Galaxy S7 ve LG G5 özellik karşılaştırmasını yaptık.

Teknoloji destek

Önümüzdeki MWC 2016 (Mobil Dünya Kongresi) öncesinde yani 21 Şubat tarihinde tanıtılacak olan her iki model için bir çok bilgi paylaşılırken, kullanıcıların en çok merak ettiği konu ise, Samsung Galaxy S7 mi yoksa LG G5 mi daha iyi sorusu henüz cevabını bulamadı.

Henüz resmi olarak tüm özellikleri firmalarca açıklanmamış olsa da, bir çok güvenilir kaynağın paylaştığı bilgiler doğrultusunda özellikler belli olmaya başladı. Aşağıda siz değerli okurlarımız için Galaxy S7 ve LG G5 özelliklerinin karşılaştırmasını tek tek ele alarak, hangi modelin size daha uygun olduğu konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Samsung Galaxy S7 ve LG G5 Özellik Karşılaştırması

Ekran ve Tasarım

galaxy s7 ve galaxy s7 edge goruntu

Samsung, bu yılki S7 serisinde tasarım açısından Galaxy S6‘ya göre pek fazla değişiklik yapmayarak, yine cam ve metal kombinasyonunu gövdeye yansıtarak premium anlayışını devam ettirecek. 5.1 inç (S7) / 5.5 inç (S7 Edge) 1440p Quad HD Super AMOLED ekranla gelecek olan yeni Galaxy serisi, aynı zamanda IP67 suya karşı dayanıklılık sertifikasına da sahip olacak. Ayrıca, S7 serisinin iPhone 6S modelinde olan 3D Touch gibi derinlemesine ekran dokunma hissiyatı özelliğine sahip olacağı söyleniyor.

lg g5 gövde tasarımı

Diğer taraftan LG, yeni amiral gemisi G5 modelinde tamamen metal gövde kullanarak kullanıcılara premium model sunacak. 5.6 inç Quad HD ekrana sahip olacak olan LG G5 modelinin bazı kaynaklar tarafından oldukça benzersiz bir modüler bazlı batarya çıkarma imkanı olacağı söyleniyor.

Performans Gücü ve Yazılım

snapdragon-820-ve-exynos-8890-karsilastirmasi

Samsung, Galaxy S7 serisinde biri kendi yongası olan Exynos 8890 işlemcisi ve diğeri Snapdragon 820 işlemcisi olmak üzere iki farklı seçenek sunacak. Bu konuda detaylı Exynos 8890 ve Snapdragon 820 karşılaştırmasıburadaki haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

LG de amiral gemisi LG G5 modelinde Snapdragon 820 yongasını kullanacak ve her iki rakip firmanın amiral gemisinde de 4GB LPDDR4 RAM kullanılacak. Bu bir çok açıdan cihazların performans gücünü eşit seviyelere getirecekken, detayları her iki modelin kullandığı yazılım arayüzü belirleyecek. Her iki modelde de Android 6.0 Marshmallow sürümü bulunacak olmasına karşın, Samsung TouchWiz arayüzü ve LG UI arayüzünü kullanacak.

Her iki akıllı telefon modelinde de 32GB dahili hafızadan başlayan seçenekler, microSD kart desteği bulunacak.

Kamera

galaxy s7 ve lg g5 kamera

Samsung bu yıl farklı bir kamera kullanacak ve daha önceki iki amiral gemisinde kullandığı 16MP kameranın yerine Galaxy S7 modelinde 12MP kamera kullanacak. Bir çoğunuzun hayal kırıklığına uğradığını tahmin ediyorum ancak durum böyle değil. Yeni kamera 12MP olacak ancak bu daha büyük pikseller sunuyor ki bu da düşük ışıkta daha iyi performans sağlıyor.

LG G5 modelinde biri 16MP ve diğeri ise 8MP olmak üzere iki adet arka kamera kullanacak. İki kamera derinlik/yakınlık hissini arttırırken, optik zoom imkanı da sunuyor.

Ayrıca her iki modelin kamerası da 4K video çekimi yapabiliyor.

Batarya

Samsung, Galaxy S7 modelinde 3000mAh ve S7 Edge modelinde ise 3600mAh batarya kullanmayı tercih etmiş. Söylentilere göre yeni modeller ile 17 saat video oynatma imkanı ve tek şarjla 2 gün aktif kullanma imkanı olacakmış.

LG G5 modelinde kullanılacak olan batarya boyutu henüz belli değil, ancak LG’nin benzersiz bir batarya çıkarma sistemi sunacağı söyleniyor. Bu konudaki haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bazı kaynaklar da bunun LG’nin rakiplerine karşı oyunu olduğu da söylenenler arasında.

Fiyat

Samsung yeni amiral gemisinde de daha önce olduğu fiyat politikasını koruyor. Her iki modelin de satışa sunulacağı tarih 11 Mart olacak belirlenmiş.

  • 32GB Galaxy S7650$
  • 32GB Galaxy S7 Edge750$

LG G5’in fiyatı konusunda daha fazla belirsizlik devam ederken, güvenilir kaynaklar cihazın 600$ seviyesinde olacağını söylüyor ve satış tarihi olarak Mart veya Nisan ayı olacağı söylenenler arasında. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Bizi takip edin.

Teknoloji destek
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir