Samsung Galaxy Tab A hard reset olmuyor

Andronova
4 Minimum Okuma

Samsun tablette desen kilidini kırmak için veya yavaş çalışıyor diye hızlandırmak için kullanılan yöntemlerden biri hard reset yöntemidir. Lakin bazen hard reset olmuyor sorunu ile karşı karşıya kalan kullanıcılar oluyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Samsung‘ un nasıl bir marka olduğunu bilmeyen pek yok gibi bir şey. Hem kaliteli ürünler çıkarıyor hem de çeşitli modellerle her kullanıcıya ulaşan bir özelliği var. Yazımızda  Galaxy Tab A hard reset nasıl yapılır resimli anlatımı sizlerle paylaşacağız. Birde hard reset olmuyor nedenine ve çözümüne bakacağız. Tabi yanında birde önemli uyarılarımız ve püf noktaları olacak.

Hard reset, çoğunlukla unutulan desen kilidini açmak için kullanılan bir yöntem olma özelliğini sürdürüyor. Bunun dışında yazılım sorunlarında ve yavaş çalışan cihazların hızlandırılması için ilk tercihlerden biridir. Bu işlemin yapılmasında dikkat edilecek önemli hususlar bulunuyor. 

Biz işlemi sm t550 modelinde denedik. Bazı tabletlerde güç butonu yukarıda bazılarında yan kısımda bulunuyor. Bu durum yatay veya dikey şekilde olan tabletlerde değişken bir durumdur.

Galaxy Tab A hard reset olmuyor

Bu işlemde dikkat edeceğiniz maddeleri sizler için sıraladık ve bunları bizzat denedik.

 • İşlemde tablette yer alanlar her şeyi sileceksiniz
 • İşlem gerçekleşmiyorsa ilk şarjın yetersiz olması akla gelmeli
 • Reset sırasında Android logosunda kalıyor ve açılmıyorsa şarja takılı işlem yapınız
 • Hard resette Android logosu ! olarak veya geçersiz işlem dizin gibi çıkıyorsa tüm tuşlara ayrı ayrı bir kez basıp çekin
 • Yine olmuyorsa cihazı kapatın bir kaç kez daha deneyin
 • Son önerimiz ROM atmak olacak
Samsung Galaxy Tab A hard reset olmuyor
Samsung Galaxy Tab A hard reset olmuyor

İşletim sistemlerinde çıkan olası sorunlar

Her türlü cihazda çıkması mümkün olan uyarı metinlerinin dışında birde simgeler vardır. En çok bilinen robot simgesinde çıkan ünlem işareti. Bu işaretin çıkmasından sonra ya bir kaç kez aynı işlemi tekrarlamanız gerekiyor ya da yazılım atmanız gerekiyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

! işareti çıktığında olası sebepler ve yapacağınız işlemler şöyle:

 • Reset işlemini yapmaya çalıştığınızda uyarı veriyor ise, tabletinizi kapatın ve tekrardan tuşlara basarak işlem yapın.
 • Şarj seviyesi çok düşükse o zaman şarja takın ve yarı yarıya dolduğunda deneyin. Beklemek istemeyenler şarja takılı işlem yapmalarını öneriyoruz.
 • Cihaza virüs bulaştığında yine böyle bir şeyle karşılaştığınız zamanlar oluyordur. Cihaz bilgisayara bağlanılıyorsa temizliği onla yapın.
 • ROM atmanız gerektiğinde kendi resmi programı ile deneyin.

Fiziksel ve donanımsal arızalar

Hayatımızda sık olmasa da bazen denk geldiğimiz sorunlardan biri cihazların ses ve diğer tuşlarından birinin çalışmaması veya temas sorunu. Diğer bir etken ise düşmelere bağlı donanım arızaları. Tuş algılamama durumlarında buton altındaki şeffaf plastik kontrol etmelisiniz. Duruma göre kart üzerinde temas sağlayacak metal bir şeyle basılmaya çalışmalı.

Galaxy Tab A hard reset nasıl atılır?

 1. Tableti kapatın ve yeteli bir şarjın olduğundan emin olun,
 2. Önce ses yükseltme tuşuna, sonra menü yanı alttaki orta tuşa ve son olarak güç (cihazın açılmasını sağlayan tuş) tuşuna basılı tutun,
 3. Android ve Samsung logosu ekrana geldi ise önce güç tuşunu bırakın,
 4. Android update software gibi bir yazı geldiyse diğer tuşlardan elinizi çekin,
 5. Yazılar geldi ise “wipe data factory reset” ses tuşlarıyla üstüne gelip “güç” tuşuna bir kez tıklayın,
 6. İşlem oldu ise “reboot system now” üstüne gelip yine açma tuşuyla işlem yapınız.

Tablet kendiliğinden yeniden başlayacak ve bu durum 3-4 dakika sürecektir. Sonra ilk kurulum ekranı gelecek. Dil seçeneği, bölge, klavye, wifi ağına bağlanılması, kullanıcı adı ve Google Play hesabı ile açılması. Bunların çoğuna atla diyerek geçebilirsiniz.

Yukarıdaki adımların detaylı olarak anlatıldığı yazımız hard reset nedir yazısını incelemenizi öneriyoruz.

NOT: Hard reset olmuyor ise yukarıda olmuyor başlığında yer alanları deneyin. Bu işlemler t290, t720, t510, t860, p580, t820, t560, t590, t587, Active ve diğer Samsung tabletler için geçerlidir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir