IDC 2013 Yılı 1.Çeyrek Raporu: Samsung Hala Lider; Sony, HTC, Nokia ve BlackBerry ilk Beşte Yer Almadı

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

IDC mobil dünyasında bu yılın ilk çeyreğinde satışa sunulan telefonlara ait istatistikleri kamuoyuyla paylaştı. Telefon satışları bir önceki yılın ilk çeyreği ile kıyaslandığında %4’lük bir artış yaşanırken, akıllı telefon satışlarında ise bir önceki yıla göre %41.6’lık bir artış görülüyor. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 152.7 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşirken, 2013 yılında ise 216.2 milyon akıllı telefon satışı IDC tarafından bildirildi.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Akıllı telefon platformunda uzun süredir lider konumda olan Samsung, ilk çeyrek sonuçlarına göre zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 44 milyon akıllı telefon satan Güney Koreli üretici, bu yılın ilk çeyreğinde ise satışları 70.7 milyon seviyesine getirdi. En fazla satışın Galaxy S III ve Note II cephesinde yaşandığı tahmin ediliyor. Yılın ikinci çeyreğinde ise Galaxy S4 satışlarıyla rakamın daha yukarılara çıkacağı ön görülüyor.

Apple cephesinde ise satış rakamlarında artış yaşanmasına rağmen pazar payı geçtiğimiz yıla nazaran düşüş yaşadı. Şirket ilk çeyrekte 37.4 milyon iPhone satışı gerçekleştirirken, pazar payı %17.2 seviyesinde. MWC 2013 etkinliğinde Optimus G Pro, L serisinde ikinci jenerasyon  ve F serisini kullanıcıların beğenisine sunan LG listenin 3. sırasında yer alıyor. Şirket sadece Güney Kore’de 500 bin Optimus G Pro satışı gerçekleştirdi. Elde edilen satış rakamlarında L serisinin etkin rol oynadığı bildiriliyor.

Listenin 4 ve 5 numarasında ise Çinli üreticiler yer alıyor. Huawei 9.9 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirirken, 500 milyon telefon üreten Çinli ilk şirket olmayı başaran ZTE ise 9.1 milyon satış elde etmeyi başardı. Nokia, Sony, HTC ve BlackBerry ise akıllı telefon platformunda ilk 5 içerisinde yer almadı.

media 16941

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Genel anlamda telefon satışlarını değerlendirecek olursak Samsung burada da önde görünüyor. 2012 yılında Nokia’dan zirveyi devralan Samsung çeyrek boyunca 115 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Akıllı telefon platformunda ilk 5’e giremeyen Nokia ise 61.9 milyon ile genel satışlarda listenin ikinci sırasında yer alıyor. Apple 37.4  milyon telefon satışı ile listenin 3. sırasında yer alırken, LG ise 15.4 milyon satış elde ederek ilk 5 içerisinde yer almayı başardı. Listenin 5. sırasında ise ZTE yer alıyor. Çinli üretici 13.5 milyon telefon satışı gerçekleştirirken, geride bıraktığımız yıla nazaran daha düşük satışlar gerçekleştirdi.

media 16942

kaynak: GSMArena

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak