Samsung Hisse Senetlerinde Rekor Düşüş

Samsung, Güney Kore’nin en büyük 3 şirketinden biri. Galaxy S serisi telefonları ile bir anda dünya gündemine oturan ve mobil sektördeki bilinilirliği ile diğer sektörlerde de güven oluşturtarak ürün satışına başlayan üretici özellikle LCD ve LED TV konularında hem ülkemizde hemde dünyada fırtınalar estiriyor. Her yıl rekor büyüme ve rekor karlılıklar başaran firma 2014 yılına hiç iyi başlamadı.

Andronova

Wall Street Jornal’ın analizine göre Samsung, Güney Kore borsasında %4,6 hisse senedi kaybı ile 2014’e girdi. 2 Ocak itibariyle hisse senedi değeri 1 milyon 309 bin won yani 1240 dolar ile kapatan Samsun’un böylece piyasa değeri 8,8 milyar dolar geriledi. 2013 yılına bu oranı endekslediğimizde ise toplamda Samsung’un değeri %9,9 düşüş gösterdi.

Bunun en büyük sebebi olarak 2013 son çeyreğinde (henüz rakamlar açıklanmadı) beklenen kar oranının gerçekleşmediği ve özellikle büyük yatırımcıların hisse senetlerinden kaçtığı olarak yorumlanıyor. 2013’ün 3. çeyreğinde de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre daha düşük bir büyüme gösteren firmanın hisse senetlerinin artmasını sağlayabilecek tek şey Galaxy S5.

Tam bu noktada kendi yorumumu da eklemek istiyorum. Samsung ve Apple arasındaki soğuk savaş Apple’ın Samsung ürünlerinin satışını yasaklatması üzerinden gitse de Apple’ın burada temel anlamda satışları durdurması gibi bir amacı aslında yok. Apple Samsung’tan sattığı her cihaz için bir bedel almak istiyor. Özellikle Amerika’da kazanılan davalardan sonra Apple her alanda ve her ülkede Samsung’a karşı bağlayıcı kararlar üzerinden davalar açmaya başladı. Bizlerin önemsemediğini büyük yatırımcılar önemsiyor ve dünyanın en büyük teknoloji firması bir yılda %10 değer kaybedebiliyor; hemde her alanda satış rekorları kırmışken. Bakalım Galaxy S5 ile sular tersine akacak mı?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.