Samsung ve Apple’ın Pazar Payında Düşüş Yaşandı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Teknoloji dünyasında faaliyet gösteren şirketler 2014 yılı birinci çeyrek mali tablosunu kamuoyu ile paylaşmaya başladı. Son birkaç çeyrektir rekor kâr elde eden Samsung cephesinde bu defa bir miktar düşüş yaşandı. Güney Koreli üretici yıllık bazda %3’lük bir düşüş yaşadı. Kâr miktarında yaşanan bu düşüş özellikle şirketin etkili olduğu mobil dünyasında bir miktar pazar kaybına bağlanabilir, zira Samsung uzun bir aradan sonra mobil dünyasında da pazar payında gerileme yaşadı.

teknik destek

Strategy Analytics akıllı telefon pazarındaki duruma ilişkin son raporunu yayınladı. Birinci çeyrek boyunca dünya genelinde 281 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleşti. Bu rakam geçtiğimiz yılın birinci çeyreğiyle karşılaştırıldığında %33’lük bir büyümenin sağlandığını gösteriyor. Birinci çeyrekte satılan toplam cep telefonu sayısı ise 407.9 milyon olara kayıtlara geçti. Bu kategoride de geçtiğimiz yıla oranla %9.4’lük bir büyüme sağlandı.

Akıllı telefon sevkiyatı hızla büyüyor olsa da üreticiler tarafında pazar kayıplarının yaşandığı görülüyor. Samsung geçtiğimiz yıl aynı çeyrekle kıyaslandığında %1.2’lik bir pazar kaybı yaşadı. Güney Koreli üretici %31.2 pay ile akıllı telefonda dünyasında hala lider konumda.

Samsung gibi akıllı telefon satışlarını artırmasına rağmen pazar payında kayıp yaşayan bir diğer şirket Apple oldu. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekle kıyaslandığında daha fazla iPhone satışına rağmen %2.2’lik pazar kaybı yaşandı. Apple şu an akıllı telefon dünyasının %15.3’lük dilimine hükmediyor.

1

Samsung ve Apple’ın gerisinden gelen Huawei cephesinde ise satışların ciddi manada arttığı gözleniyor. Ancak Çinli üretici geçtiğimiz yıl aynı dönemde olduğu gibi %4.7’lik bir pazar oranı yakaladı. Bir diğer Çinli üretici Lenovo ise geçtiğimiz yıl aynı çeyrekle kıyaslandığında satışları 5 milyon artırdı. Pazar payında ise %0.8’lik bir büyüme söz konusu.

Alt bölümde yer alan tablolarda ise küresel cep telefonu satış adetleri ve pazar oranlarına göz atabilirsiniz.

2

kaynak: gsmarena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!