Samsung ve Ericsson da Patent Lisans Anlaşması İmzaladı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google ile 10 yıl sürecek dev bir patent anlaşmasına imza atan Samsung, bu anlaşmadan saatler sonra bir başka dünya devi ile daha patent anlaşması imzaladı. Samsung, İsveçli ağ donanımları üreticisi Ericsson ile çapraz patent lisans anlaşması imzaladı. Güney Koreli üretici bu sayede GSM, 3G ve LTE teknolojisiyle ilgili patentlerin kullanımı dolayısıyla ortaya çıkan anlaşmazlıklara son vermiş oldu. Ayrıca bu anlaşma önümüzdeki yıllarda bir kez daha baş gösterecek olası patent davalarının da önüne geçmiş oldu.

teknik destek

İkili arasında yapılan anlaşmanın detayları Ericsson tarafından açıklandı. Ericsson’nun ağ donanımları tarafındaki tüm patentlerini kullanacak olan Samsung bununla birlikte İsveçli üreticiye belirli aralıklarla ödemeler gerçekleştirecek. İlk ödeme 650 milyon dolar olarak bildirilirken, sonraki ödemeler hakkında ise açıklama yapılmadı.

Hatırlanacağı üzere 2012 yılında Samsung ve Ericsson arasındaki patent anlaşmazları uzun bir süre gündemi işgal etmiş hatta Galaxy S3’ün Amerika’da yasaklanması bile gündeme gelmişti.

Samsung’un ilerleyen dönemlerde farklı üreticilerle de patent anlaşmaları yapması olası görünüyor. Bu sayede binlerce patentin kullanım hakkını da elde eden Samsung’un başını fazlasıyla ağrıtan patent davalarını bir kenara bırakarak daha fazla yeniliğe odaklanması bekleniyor. Ancak Samsung’un hala önünde Apple ile halletmesi gereken önemli bir patent davası var. İkili mahkemenin arabuluculuğu sayesinde geçtiğimiz haftalarda bir araya gelmiş ancak kopyalama konusunda bir türlü anlaşmaya varılamaması nedeniyle görüşmelere ara verilmişti.

kaynak: androidauthority

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!