Samsung Yakın Zamanda Exynos 5 Octa İşlemcinin 8 Çekirdeğinden Aynı Anda Yararlanacak

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

4 adet Cortex-A15 ve 4 adet Cortex-A7 mimarisi üzerine şekillendirilen Exynos 5 Octa işlemcisi şu an teknik açıdan 8 çekirdeğin bir arada çalışmasına olanak sağlamasa da, 8 çekirdek ifadesinin mobil dünyasında yaygınlaşmasında ön ayak oldu. Üstelik bu ifade pazarlama noktasında da bir hayli etkili de oldu.

CES 2013 etkinliğinde ilk olarak görücüye çıkan Exynos 5 Octa 5410 mart ayına gelindiğinde ise Galaxy S4’ün uluslararası versiyonunda yer alarak mobil dünyasındaki yerini aldı. Sentetik testlerin büyük bir bölümünde rakiplerin önünde (Snapdragon 600) yer alan mobil işlemci, ilk süreçte ısınma noktasında bazı sorunları aşamamış olsa da, sağlanan güncellemeler neticesinde aksaklıklar en aza indirdi.

Galaxy Note 3‘te ise işlemcinin frekans hızı artırılırken, bu durumun performansa etkisi ise %20 seviyesinde bir artış oldu. Üstelik Samsung, Exynos 5 Octa 5420 ile ARM’ın Mali grafik birimi (Mali-T628) çözümlerine geri döndü. Galaxy Note 3’te Exynos 5420’nin kullanılacağının kesinleşmesi sonrası bazı yorumlarda, sağlanan optimizasyonlar sayesinde 8 çekirdeğinde aynı anda çalışacağı iddia edilmişti. Oysa bu yönde bir gelişme olmadı.

Konuya ilişkin resmi açıklama Samsung cephesinde geldi. Bir süredir Exynos 5 Octa işlemcisine yönelik Twitter hesabı üzerinden değişime dair ipuçları sunan Samsung, yayımladığı son video ile Exynos işlemcide 8 çekirdeğin aynı anda çalışacağını doğruladı. Sisteme yük bindiren işlemlerde Cortex-A15 yapısına sahip 4 çekirdeği görevlendiren işlemci, daha basit işlemlerde ise Cortex-A7 yapılı 4 çekirdeği devreye sokuyor. big.LITTLE teknolojisi ise işlemcinin enerji verimliliği öne plana çıkarıyor.

Samsung önümüzdeki süreçte Exynos işlemcide Heterojen Çok İşleme (HMP) tekniği sayesinde işlemcinin gücünden maksimum seviyede yararlanma yoluna gitmeyi hedefliyor. Üstelik performans artışının yanında enerji verimliliği ön planda tutulacak. Şirketin bu noktada önemli gelişmeler sağladığı ve söz konusu 8 çekirdeği aynı anda çalışacak olması Exynos işlemcinin performansına sunacağı katkı merak uyandırırken, HMP çözümüyle geliştirilen işlemci 2013 yılı 4. çeyreğinde görücüye çıkacak.

Not: Alt bölümde izleyeceğiniz videoda gitarın ön planda olması, Samsung’un ses deneyimi noktasında işlemciyi daha ilerilere taşıyacağının göstergesi olabilir.

Zwbeb08W27U” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

ilgili>> global.samsungtomorrow

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir