Samsung Yazılım Güncellemesi ile Galaxy S4’ün Performansını %10 Arttırabilir!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Samsung Galaxy S4 hiç şüphesiz 2013 yılının en iyi Android işletim sistemli telefonlarından bir tanesi. Güney Koreli üreticinin milyonlarca satış hedeflediği telefon geçtiğimiz günlerde birçok ülkede satışa sunuldu. Galaxy S4’te dikkat çeken bir ayrıntı telefonun pazara göre farklı bir işlemci birimine sahip olmasıdır. Ülkemizde de satışa sunulan I9500 modelinde 1.6GHz frekans hızında çalışan 4+4 çekirdekli Exynos 5 octa birimi kullanılırken, LTE destekli ülkelerde ise 1.9GHz frekans hızında çalışan 4 çekirdekli Qualcomm 600 işlemcisine yer verildi. Bu durum kullanıcılar arasında bir tartışma başlatırken, Samsung Mobile Başkanı JK Shin “Galaxy S4 için hangi işlemcinin kullanıldığının önemli olmadığını, işlemciler arasındaki performans farkının sıradan bir vatandaşın fark etmeyeceğine” dair değerlendirmelerde bulunmuştu.

teknik destek

Telefonların satışa sunulmasıyla birlikte iki işlemci için yapılan sentetik testler Exynos 5 octa işlemcili versiyonun daha güçlü bir donanıma sahip olduğunu ortaya koydu. Son gelen iddialara göz atıldığında Samsung’un Exynos 5 octa’nın gücünü %10 seviyesinde arttıracak bir güncelleme hazırlığında olduğu yönünde.

Exynos 5 octa’da 4 çekirdekli iki küme şeklinde oluşturulan bir mimari söz konusuyken, 8 çekirdeğin tümü aynı anda çalışmamakta. Telefonda yapılan işlemin zorluğuna göre 1.2GHz frekans hızında çalışan Cortex-A7 çekirdekleri ya da 1.6GHz frekans hızında çalışan Cortex-A15 mimarili 4 çekirdek devreye giriyor.

ARM tabanlı işlemciler üzerinde Android işletim sistemi ve Linux çekirdeği entegrasyonu üzerine çalışmalar sergileyen Linaro kuruluşu, söz konusu işlemcide 8 çekirdeğin aynı anda çalışması üzerinde çalışmalar sergiliyor. Heterojen Çoklu İşleme olarak adlandırılan yöntem sayesinde tüm çekirdeklerin aynı anda çalışması sağlanırken, hazırlanan güncelleme kodlarının Samsung ve ARM’a ulaştırıldığı bildirildi.

Exynos 5 octa işlemcisinde %10 seviyesinde bir performans artışı sağlayacağı bildirilen güncellemenin Galaxy S4 kullanıcılarına ne zaman ulaştırılacağı noktasında herhangi bir açıklama yok. Exynos 5 octa işlemcisinde hacimli üretime geçilmediği için ilk 10 milyonluk siparişin %70’inde Qualcomm 600 işlemcisine yer verilmişti.

Ancak gelecek aydan itibaren Exynos işlemcili versiyonun uluslararası arenada daha fazla yer bulacağı bildirilirken, hazırlanan güncellemenin sunulmasıyla performans tutkunlarının büyük ölçüde Exynos 5 octalı versiyonu yöneleceği gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu durum da Qualcomm 600 işlemcili versiyonun satışlarını baltalayabilir. Bu sebeple AndroidAuthority kaynakları 8 çekirdeğin aynı anda çalışmasına olanak sağlayan Heterojen Çoklu İşleme yöntemini Galaxy Note III modelinde kullanabilir.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!