Samsung Yeni 1.5GHz Exynos İşlemcisini Duyurdu, İlk Olarak Nexus Prime’da Kullanılabilir!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Yeni Android versiyonu Ice Cream Sandwich‘in 11 Ekim’de düzenlenecek olan Samsung Unpacked etkinliğinde duyurulacağının açıklanmasının ardından Google‘ın yeni Nexus akıllı telefonu hakkındaki ipuçları da artış göstermeye başladı! Cihazın teknik özellikleri konusundaki son ipucu 1.5GHz‘lik yeni Exynos 4212 işlemcisini duyuran Samsung Yarıiletken Şirketi’nden geldi.

Andronova

Yeni Samsung Exynos 4212 işlemcisi, önceki 4210 modeline oranla %30 daha düşük güç tüketimi sunan Smsung’un gelişmiş 32nm HKGMmimarisi üzerine inşa edilmiş. Karşılaştırmak adına, Nvidia‘nın dört çekirdekli 40nm‘lik Tegra 3 ve Qualcomm‘un 28nm Snapdragon S4işlemcilerinin önümüzdeki yıl cihazlarda kullanılmaya başlayacağını belirtelim.

1.5GHz saat hızına sahip olan Exynos 4212, %25 daha fazla işlem gücü vaat ediyor. Yeni çipte farklı bir grafik işlemci de kullanılmış olabilir, çünkü Samsung; önceki nesil Samsung işlemciye göre %50 daha iyi 3D grafik performansının sağlanacağını dile getirdi. Yeni GPU, ARM Mali-400‘ün daha hızlı bir versiyonu ya da Imagination Teknoloji‘nin geliştirip ürettiği yeni PowerVR olabilir.

Aylardır Google’ın yeni akıllı telefonu Nexus Prime’da Texas Instruments üretimi 1.5GHz’lik OMAP4460‘ın kullanılacağını düşünüyorduk, fakat kısa süre önce gelen gecikmenin ardından Google’ın hangi çipseti tercih edeceği konusunda herhangi bir bilgiye ulaşamamıştık. Samsung, T-Mobile Galaxy S II‘de 1.5GHz’lik Qualcomm Snapdragon S3‘ü tercih etmişti. Ama birçok Android takipçisinin çok daha hızlı bir grafik işlemcinin yer verildiği Exynos’un kullanılmasını umduklarını düşünüyoruz.

Samsung’un açıklamasına göre; Exynos 4212′nin yılın son çeyreğinde seçilmiş üreticilerin cihazlarında yer alması planlanıyor. Aynı sözler geçtiğimiz yıl Exynos 4210 için de sarf edilmişti. Bu sebeple 32nm’lik yeni Exynos’ları 2012 ikinci çeyreğinden önce görememe olasılığımız bulunuyor.

Yeni işlemcinin cihazlardaki yerini ne zaman alacağı konusunda kesin birşey söyleyebilmek için birkaç hafta beklememiz gerekebilir. Çünkü Samsung’un öngördüğü tarihler Nexus Prime’ın satışa çıkması muhtemel dönemi de kapsıyor. Umarız Samsung, yeni işlemcisini kendi ürettiği Google’ın yeni akıllı telefonunda kullanabilmek için çalışmalarda bulunur ve 11 Ekim’de bizleri şaşırtır. Hangi işlemci olursa olsun çok çekirdekli bir çipsetin Nexus Prime’ı Ice Cream Sandwich versiyonuyla piyasanın açık ara en hızlı cihazı haline getirmesini bekliyoruz.

Kaynak: MarketWatch

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın