Samsung’ta İşler İyi Gitmiyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2014 yılının ilk gününde rekor bir borsa değeri kaybeden Samsung, 2013 yılının 4. çeyreğinde de istediğini bulamadı. Samsung 2013 yılında Galaxy S4 ile ve 2012’den kalan Galaxy Note 2 ile mobil piyasaya yön vermeye çalıştı. 2013’ün son çeyreğine girerken piyasaya sürdüğü Note 3 ise maalesef beklenen etkiyi gösteremedi.

teknik destek

Samsung her yıl düzenli olarak kar eden bir firma ama uzun zamandır karında bir gerileme yaşamamıştı. Apple’ın son çeyrekte yaptığı iPhone 5S atağıyla 40 milyondan fazla ürün sattığı ve özellikle Çin piyasasında Samsungun umduğunu bulamadığı belirtiliyor. Şimdi gelelim rakamlara;

2012 yılının son çeyreğinde mobil tarafta 6,47 milyar dolar kar açıklayan Samsung, 2013’ün aynı döneminde %18’lik bir düşüş yaşayarak 5 milyar dolar net kar açıkladı. Bu rakamların düşük olmasının sebebi ise artan Kore parası ve ABD Doları paritesi olarak gösteriliyor. Bir başka nedenin de Samsung Başkanı Lee Kun-Hee’nin şirketi iflastan kurtarmasının 20. yılı olması nedeniyle tümö çalışanlara dağıtılan 745 milyon dolar ikramiyenin olduğu söyleniyor.

4K televizyonlarda fiyat düşüşü bekleyen kullanıcıların artmasıyla birlikte  TV satışlarında da inanılmaz düşüşler görülüyor. Bununla birlikte telefon satışlarındaki durgunluğunda etkisi ile panel üretimi yapan Samsung Display tarafı da rekor sayılabilecek bir gerileme yaşadı. 2013 son seyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %90 kar kaybı yaşayan ve 100 milyon dolar kar açıklayabilen Samsung Display tarafında da işler pek iyi gitmiyor. Samsung tarafında herkes Galxy S5’e kitlenmiş durumda; bakalım Samsung’ta ki bu kara bulutları Galaxy S5 dağıtabilecek mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: phonearena ve iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir