Samsung’dan Rekor Kâr!

Özellikle borsada işlem yapan firmaların 3 aylık mali tablolarının yayınlanması, hem şirkete para yatıranları hemde bu cihazları alanların övünmelerine sebep olan mali bir gösterge aracıdır.

Andronova

Zamanında Nokia, telefon pazarında kesinleşmiş bir hakimiyete sahipti. Nokia o zamanlar ilk 10 içindeki firmaların toplamından bile daha fazla telefon satıyordu. Samsung Android işletim sistemini seçti ve hemen ardından da Galaxy S ile iPhone 4’e kafa tuttu. Birçok anlamda da iPhone 4’ten daha iyi bir telefon olmayı başaran Galaxy S, Samsung’un da Android işletim sisteminin de bu noktaya gelmesinin asıl sebebi olmuştur.

samsung galaxy S

Her yıl satışlarını daha da arttırarak yükselmeye devam eden şirket, 30 Eylül’de sona eren 2013 3.çeyrek sonuçlarına göre geçtiğimiz yılın aynı döneminden tam 1,5 milyar dolar fazla kar ederek 7,7 milyar dolar kar ettiğini açıkladı. 2013 2.çeyreğinde 7,2 milyar dolar kar ederken artan bir eğimle son 3 aylık sürede daha fazla kar ettiğini açıklayan Samsung bir önceki döneme göre de ortalama %25 oranında kar elde etmiş oldu. Bu rakamlara Galaxy Note 3‘ün gelirleri henüz eklenmiş değil.  Note 3 ve Galaxy Gear’ın etkilerini 2013 son çeyrek rakamlarında görebileceğiz. Samsung’un kasasındaki nakit para ise 47 milyar dolar civarında.

Kıyaslama açısından şunu da belirtmekte fayda var. Apple‘ın son üç aylık süreçte 35.3 milyar dolar geliri ve 6.9 milyar dolar net karı bulunmakta. Bu rakamlara henüz iPhone 5S, iPhone 5C ve yeni nesil iPad Air ile iPad Mini 2 dahil değil. Bu cihazların etkilerini son çeyrekte göreceğiz. 2013’ün son rakamları da açıklandığında sizlerle bunları da paylaşacağız.

Samsung’un mobil departmanı toplam kar oranının %62’lik kısmını oluşturuyor. Samsung satılan telefonlar içinde Son dönemde akıllı telefon pazarında fiyatların düşme eğilimine girmesiyle de kar oranları bir hayli düştü. Samsung mobil cihazlar kısmında en büyük satış rakamları ucuz telefonlara ait tabii bu da rakibine karşı onu zor duruma sokan ayrı bir durum. Ucuz telefonların karları da tahmin edebileceğiniz üzerine daha az oluyor. Sürümden de yeterli miktarda parayı kasasına koyamadığı yapılan yorumlar arasında. Tüm bu yorumlar doğru bile olsa Samsung her geçen gün karlılığını arttırarak yola devam ediyor. Şirketin kasasındaki nakit parada yeni ürünlerin yapılması ve geliştirilmesi için kullanılıyor ve böylece mobil sektörde Samsung tüm rakiplerinden uzak ara önde yer alıyor. Geçtiğimiz seneye göre daha iyi performans gösteren bir firmaya halen başarılı değil gibi yorumlar yapılması bilmem ne kadar tarafsızdır!

Kaynak: allthingsd.com

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.