Samsung’un Bazı Modellerine Yasak Geldi, Gözler Obama’da

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), geçtiğimiz günlerde yayımlandığı bir karar ile bazı iPhone ve iPad modellerinin Samsung’a ait bazı patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle ithalat yasağı getirmişti. Söz konusu karar henüz hayata geçmeden Barack Obama tarafından veto edildi ve uzun bir aradan sonra (1987’den beri) ilk defa ITC tarafından alınan bir karar hükümet nezdinde veto edildi. Beyaz Saray kararın veto edilmesine gerekçe olarak ise “ABD ekonomisi ve ABD tüketicileri üzerindeki rekabet koşullarına etkisi” gösterildi.

teknik destek

ITC benzer bir kararı geçtiğimiz günlerde de verirken, davaya konu olan yine Apple ve Samsung ancak bu defa ikilinin rolleri farklı. Geçtiğimiz günlerde Apple cihazlarına yasak getiren ITC, bu defa kimi Samsung modellerinin satışa sunulmasını engelliyor.

Söz konusu yasak 2010 ve 2011 yılı bazı modelleri kapsarken, bu modellerin bazılarına değinecek olursak; Galaxy S 4G, Fascinate, Captivate, Galaxy Tab ve Galaxy Tab 10.1.

İsmi geçen modeller görüldüğü üzere piyasada artık satışa sunulmayan modeller ve bakıldığı zaman Samsung’un modellerin satışlarından artık herhangi bir gelir elde etmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak alınan kararın saygınlık ve marka imajı açısından oldukça önemli olduğunun altının çizilmesi gerekir.

ITC’ye göre Samsung, Apple’ın dokunmatik ekran ve kulaklık giriş ile ilgili iki patentini ihlal ettiği gerekçesiyle bu karar alınmış. Dava için son kararı yine Başkan Obama verecek ve kararın 60 gün içerisinde imzalanması ya da veto edilmesi bekleniyor.

ilgili>> AndroidAuthority

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın