Samsung’un Metal Çerçeveli İlk Android Telefonu Galaxy Alpha Resmiyet Kazandı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Samsug’un uzun bir süredir gündemi meşgul eden metal çerçeveli akıllı telefonu Galaxy Alpha nihayet resmiyet kazandı. Ekran boyutu itibariyle iPhone 6’nın en önemli rakiplerinden biri olarak gösterilen Galaxy Alpha, donanım özellikleri itibariyle Android ekosisteminde orta düzey bir telefon olarak gösterilecek.

teknik destek

Samsung’un metal çerçeveli ilk Android telefonunda 4.7-inç büyüklüğünde HD çözünürlüklü Super AMOLED ekran yer alıyor. Telefonun güç birimini sekiz çekirdekli Exynos 5430 işlemcisi üstleniyor. Söz konusu işlemcide dört çekirdek Cortex-A15 mimarisinde ve 1.8GHz frekans hızında çalışıyor. Pil verimliliğini ön planda turan diğer dört çekirdek ise Cortex-A7 mimarisinde ve 1.3GHz’de işlemci görüyor.

6.7mm kasa kalınlığıyla Samsung’un en ince telefonu unvanını ele geçiren Galaxy Alpha sadece 115 gram ağırlığında. Telefonun bellek kısmını 2GB RAM ve 32GB dahili depolama oluşturuyor. Galaxy Alpha’da hafıza kart girişi yer almıyor. Kriter testinde ortaya çıkan bilgiye göre Samsung telefonun bir de 64GB’lik sürümünü hazırlıyor.

Android 4.4.4 KitKat işletim sistemiyle çalışan Galaxy Alpha’nın arka bölümünde 4K video kaydı gerçekleştiren 12MP çözünürlüklü kameraya ver veriliyor. Ön kamera ise 2.1MP çözünürlükte.

Galaxy Alpha tasarımı ve inceliğiyle dikkat çeken bir telefon olsa da, özelikle inceliğin zaafı pil tarafında kendisini gösteriyor. Galaxy Alpha’da kullanılan pil 1.860mAh kapasiteye sahip. Bugün orta düzey telefonlarda dahi 2.000mAh’ın üzerinden pillerin yer aldığı hesaba katıldığında Galaxy Alpha pil performansıyla kullanıcılarını üzebilir.

Siyah, beyaz, altın, gümüş ve mavi renk seçenekleriyle satışa sunulacak Galaxy Alpha’da ayrıca çift antenli 5. nesil WiFi,, Ultra Güç Tasarrufu Modu, parmak izi tarayıcısı, nabız ölçer, NFC, Bluetooth 4.0 ve USB 2.0 desteği mevcut.

Telefon 12 Eylül’den itibaren yüze aşkın ülkede kullanıcılarla buluşacak. Telefonun fiyatına ilişkin çelişkili açıklamalar var. Kimi kaynakların cihazın Avrupa da 600€, kimi kaynaklar ise 515€’dan satışa sunulacağı iddia ediyor.

galaxy-alpha-official-1

galaxy-alpha-official-2

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!