Ses CD nedir ve nasıl yapılır

Andronova
3 Minimum Okuma

Arabamızda veya bilgisayarımızda Track CD dinleyebilir miyiz ? MP3 desteklemeyen araç CD çalarları için ses CD'si nasıl hazırlanır ? Bu sorularınızı cevabını bu haberimizde bulabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Piyasadan sevdiğiniz sanatçının herhangi bir CD’sini aldığınızda bu CD içerisindeki parçaların Track formatında yüklü olduğunu göreceksiniz. Almış olduğunuz bu Track CD‘leri aracınızda veya evinizdeki bilgisayarınızda rahatlıkla dinleyebilirsiniz.

Genellikle bizler Track formatı yerine MP3 formatını tercih ederiz. Bunun sebebi de MP3 formatında hazırlamış olduğumuz CD’lere 100 veya daha fazla parça yüklenebilmektedir. Fakat Track formatındaki CDler ise 10-12 civarında eser barındırmaktadır. Bundan dolayı çok da kullanılan bir format değildir. Fakat bazen araçlarımızın CD çalarları MP3 formatını desteklememektedir. Bu durumda istemesek de kendimiz Track CD hazırlamamız gerekmektedir.  Peki elimizde bulunan mp3 formatındaki eserleri track CD’ye nasıl yükleyebiliriz ? Bu sorunuzun cevabını aşağıdaki başlığımız altında bulabilirsiniz.

Ses CD nedir ve nasıl yapılır

Ses CD nedir ve nasıl yapılır

Bu makalemizde sizlere mp3 formatındaki eserleri nasıl track formatına çevirebileceğinizi anlatacağız. Track formatında CD’ler hazırlamak için internette yüzlerce uygulama bulabilirsiniz. Fakat biz bu yazımızda sizlere kolaylıkla bulabileceğiniz ve ücretsiz bir yazılım olan Windows Media Player ile nasıl Track CD’si hazırlayabileceğinizi anlatacağız. Bu uygulamayı seçmemizin sebebi kolaylıkla hazırlanabilir olmasıdır.

Şimdi Track Cd adımlarını sizlerle sırasıyla paylaşalım;

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
  • İlk olarak her windows işletim sisteminde yer alan ve varsayılan uygulama oalrak bulunan Windows Media Player’ı açınız. Ardından uygulamanın üst kısmında bulunan Yaz yazısına tıklayınız.
  •  Karşınıza açılan bölüme mp3 formatındaki eserlerinizi sürükleyerek bırakınız.
  • Bu bölüme başta sizlere belirttiğimiz gibi çok fazla eser yüklenememektedir. Bundan dolayı 10-12 tane eser seçerek bu bölüme sürükleyiniz. Eğer daha fazla eser atarsanız uygulama kabul etmeyecektir. Siz eserlere listeye atsanız bile CD’ye sığmayan eserler yükleme listesinin dışında kalacaktır. 
  • Yüklemiş olduğunuz eserlerin adlarını istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak Şarkı 1, Şarkı 2 gibi isimler verebilirsiniz. Dosya isimlerini değiştirmeye de bilirsiniz. Fakat şunu söyleyelim dosya ismi varsayılan parametrelerden fazla ise CD yazma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Uzun bir isim gördüğünüzde kısaltınız.
  • Ardından Track CD’si yapacağınız boş CD’nizi CD/DVD yazıcınıza yerleştiriniz. Kısa bir zaman sonra uygulama CD’nizi algılayacaktır.
  • Son olarak ise Yazdırmayı Başlat yazısına tıkladığınızda Track CD’niz hazırlanmaya başlayacaktır.


Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 19:03

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir