Sharp Telefonlar İçin 4K Ekran Hazırlıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Dünyanın en büyük panel üreticilerinden Sharp, 4K çözünürlüğünde mobil ekranlarını 2016 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor. Mobil cihazlar pazarı, son bir iki senedir 2K ekranlı cihazlara sahip. Tablet pazarında Apple’ın “Retina Display” olarak adlandırdığı ve iPad 3’ten beri kullandığı 2048×1536 çözünürlükten sonra Android tarafında ise Full HD panelleri kullanıyordu. Bu sene Samsung tarafından üretilen 2560×1600 çözünürlükte amoled panel ile tablet pazarında en üst seviye ekrana sahip üretici Samsung olmuştu. Tabi cep telefonlarının ekranlarının da teknolojinin gelişiminden geri kalması düşünülemez.

Andronova

Geçtiğimiz sene ilk defa Full HD ekranların kullanılması ile başlayan tartışma, bu sene içinde QHD ekranların da üretilmesi ile iyice alevlendi. Oppo Find 7’den LG G3’e ve Samsung Galaxy Note 4’e kadar yeni nesil cihazlar 2560×1440 çözünürlüğünde paneller kullanmaya başladı. Fakat Japon teknoloji devi bununla yetinmemiş olacak ki, yeni nesil telefonlar için 4K ekran üreteceğini duyurdu.

Sharp’ın hangi çözünürlükte 4K ekran üreteceği şu an için bilinmiyor. Hem 3840×2160 hem de 4096×2140 çözünürlük, sektörde 4K olarak kabul ediliyor. Ancak amiral gemilerinde kullanılan çerçeve oranının 16:9 olduğunu göz önünde bulundurursak ikinci çözünürlüğün kullanılması daha olası. Panelin ekran boyutu olarak ise 5 ila 6 inç arası olması bekleniyor.

Sharp’ın yeni panelleri üretmesinin sebebi ise Çinli üreticilerden gelen yüksek talep. Çinli firmalar daha yüksek çözünürlüğe sahip 5-6 inç arası ekranlar istiyorlar. Bu kadar yüksek çözünürlüğün pil ömrüne olumsuz etkisinin nasıl telafi edileceği şu an için bilinmiyor. Mobil teknoloji gelişirken, en yavaş gelişenin batarya olması ise tüketiciyi düşündüren en önemli sebeplerden biri oluyor. Bu panelleri kullanan telefonlar 2016 yılında satılmaya başladığında, telefonların şarj ömrü ne kadar olacak göreceğiz. Amiral gemilerinde yüksek çözünürlükte paneller kullanılması için ne düşünüyorsunuz?

4K ekran

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.