Sharp’tan 736 PPI Çözünürlüğünde Ekran

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

yeni nesil için geliştirdiği ekranını dün basına tanıttı. 4.1 inç boyunda, IGZO LCD teknolojisi ile geliştirilen panel 2560 x 1440 piksel çözünürlüğüne sahip. Bu kadar küçük bir ekranda bu kadar yüksek bir çözünürlük ise, hesaplandığında 736 PPI değeri elde ediliyor. Şu an satılan en yüksek ppi değerine sahip telefonun Samsung Galaxy S5 LTE-A olduğu (576 ppi) düşünülünce Sharp’ın başarısı oldukça dikkat çekiyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu PPI değerini karşılaştırmak gerekirse, 6 inç bir ekranda QFHD ( 3840 x 2160 piksel ya da 4K ekranlar) çözünürlüğe sahip bir ekranın piksel yoğunluğuna denk geliyor. Sharp geçen hafta yaptığı açıklamada 5 ve 6 inç ekranlarda 4K çözünürlükte panel geliştirmeye başladığını ve 2016 yılından itibaren satışa sunacağını açıklamıştı. Sharp bu çözünürlüğe ulaşmak için piksel boyutlarını 11.5 µm boyutuna indirmeyi başarmış. Bu sayede üreticiler ekranda aynı anda daha fazla nesneyi göstermeyi başarabilecek.

Şu anda satılan telefonlar arasında Samsung Galaxy Note 4, 5.7 inç 2560 x 1440 çözünürlük ile 518 ppi ve LG G3, 5.5 inç 2560 x 1440 çözünürlük ile 534 ppi değerlerine sahip. Telefonu kullanma uzaklığımıza bakıldığı zaman 360 ppi ve üstü çözünürlükte pikselleri seçmek oldukça zor olarak kabul ediliyor. Telefon ekranları büyüme eğilimi sürdürüyorken ve ekran büyüdükçe ppi değerleri düşse de, yeni nesil teknolojiler sayesinde pikselleri görmek imkansız oluyor. Sharp yaptığı açıklamada, 2015 yılı içinde telefon üreticileri ile anlaşacaklarını ve 2016 yılı Ocak ayından itibaren bu paneli kullanan telefonları satmayı planladıklarını belirtti. Sharp’ın yeni nesil IGZO ekranı için ne düşünüyorsunuz?

Sharp Igzo

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak