Silahlı İnsansız Hava Aracı Satışı

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

ABD, silahlı insansız hava araçlarının(silahlı drone) müttefiklere ihrac edilmesine izin verdi.

Teknoloji destek

ABD geçtiğimiz yıllarda şaşılmayacak bir biçimde silahlı drone teknolojisini satmıyordu. Teknolojinin yanlış ellerde çok tehlikeli olacağı görüşünde tüm yetkililer birleşmişti. Ancak bugünlerde bu sıkı politika biraz gevşemiş gözüküyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni ortaya attığı ihracat düzenlemesi silahlı droneların müttefik ülkelere satılmasına bazı şartlar altında izin veriyor:

Teknolojiyi satın alan müttefikler bu silah sistemlerini sadece ulusal güvenlik için kullanabilecek, siyasi muhaliflere karşı kullanımı kesinlikle yasak olacak. Ayrıca teknolojiyi satın almak isteyen ülkelerden gerekçelerini çok güçlü bir şekilde sunmaları istenecek. Bunlarla beraber ABD’nin, bu teknolojinin kullanımını tamamen gözetleyebilme ve kullanım personelini yetiştirme haklarını da kendinde tuttuğunu söylemeden geçmeyelim.

Bu gelişmeler pek çok bilim insanı, akademisyen ve politikacı tarafından eleştiriliyor. ABD’nin askeri harekatlarında özellikle sivil ölümlere yol açan pek çok müdahalede silahlı droneların kullanıldığına tarih şahit oldu. Bu teknolojiye sahip olacak müttefiklerin de benzer müdahaleler yapmayacağının bir garantisi olmadığı gibi, bu teknolojinin her an ABD tarafından gözetlenebilir olmasının müttefik devletlerin ulusal güvenlikleri açısından ne derece sağlıklı olduğu da tartışmaları doğuruyor.

Geçtiğimiz günlerde siber savaşların başladığı duyurulmuş ve bazı Web siteleri üzerinden bu savaşın her saniye güncellenen haritaları yayınlanmıştı. Siber güvenlik sistemleri zayıf olan bir ülkede İnternet korsanlarınca ele geçirilecek bir silahlı drone’un ne büyük bir yıkıma yol açabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir