Sistem Geri Yükleme Dosyaları Programları Siler Mi?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Windows sistem geri yükleme dosyaları programları siler mi sorusu eskiden daha sık sorulurdu. Ufak tefek çok sayıda sorunun çözüm bu özelliği kullanarak çözülürdü.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Windows 10 sistem geri yüklemeden sonra dosyalar silinir mi diye merak edenler olabiliyor. Malum önemli programlar veya oyunlar yüklüyse endişelenmeniz normal diyebiliriz. Sorunun cevabından önce, sistem geri yüklemenin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Sistem Geri Yükleme Nedir?

Yazılım hataları veya insan hataları gibi çeşitli nedenlerle verilerimizi kaybetme veya sorun çıkarma ihtimali bulunuyor. İşte bu noktada, “Sistem Geri Yükleme” kavramı devreye giriyor. Sistem geri yükleme, veri kaybı durumunda bilgisayar veya diğer dijital cihazların eski bir çalışır durumuna getirilmesini sağlayan hayati bir süreçtir.

Sistem geri yükleme, bir cihazın önceki bir zamandaki durumuna geri döndürülmesi işlemidir. Bu işlem, cihazın işletim sistemini, yazılımlarını ve ayarlarını belirli bir tarihe veya olaya geri götürerek yapılır. Bu sayede, veri kaybı yaşandığında veya cihazın performansı düştüğünde, kullanıcılar sistemi daha sağlam bir duruma getirebilirler.

Neden Sistem Geri Yükleme Yapmalıyız?

  1. Veri Güvencesi: Sistem geri yükleme, önemli verileri koruma altına almanın etkili bir yoludur. Bilgisayar korsanlarının neden olduğu veri sızıntıları veya fidye yazılımları gibi durumlarda, sistemi belirli bir güvenli duruma geri döndürmek, verileri kurtarmanın bir yolu olabilir.
  2. Yazılım Sorunları: Yeni bir yazılım veya güncelleme yükledikten sonra cihazda ortaya çıkan istenmeyen davranışlar veya uyumsuzluklar yaşanabilir. Sistem geri yükleme, bu tür sorunların üstesinden gelmenin bir yoludur.
  3. Hızlı Kurtarma: Donanım arızaları veya yazılım çökmeleri gibi durumlarla karşılaşıldığında, sistem geri yükleme sayesinde cihaz hızla eski bir çalışır duruma getirilebilir. Bu da iş kesintilerini en aza indirir.

Sistem geri yükleme işlemi, işletim sistemi ve kullanılan cihaza göre farklılık gösterebilir. Genellikle, işletim sistemi özel bir “geri yükleme noktası” oluşturur. Kullanıcılar, bu noktaları kullanarak sistemi geri yükleyebilirler. Ayrıca, üçüncü taraf yedekleme ve geri yükleme yazılımları da kullanılabilir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Sistem geri yükleme, dijital dünyada yaşanabilecek veri kaybı ve cihaz sorunlarına karşı etkili bir çözümdür. Kullanıcılar, düzenli olarak sistem geri yükleme noktaları oluşturarak verilerini ve cihazlarını koruma altına alabilirler. Bu sayede, beklenmedik durumlar karşısında daha güvende hissedebilirler ve verilerini kaybetme riskini minimize edebilirler.

Bilinmesi Gereken Bazı Bilgiler

Sistem geri yükleme, Windows sisteminde zarar görmüş dosyaları, açılış hataları, komut hatalar ve virüs gibi oluşacak sıkıntılar için kullanışlı bir araçtır. Yapılan işlemlerde sistemde değişen pek bir şey olmaz. Lakin seçilen günden sonra kurulan programlar çalışmayacaktır.

Buradaki mantık alınan hatanın giderilmesi için sistemin en son hangi tarihte sorunsuz çalışmışsa o tarihe dönülerek ortadan kaldırılır.

  1. Bilgisayarın hard diskine (C, D veya E) atılan dosyalar silinmez.
  2. Kurulu programlar etkilenebilir. Bu özellikle tercih edilen tarihten sonrakiler için geçerli.
  3. Sorun olursa tekrar başka bir tarihe veya dönmeden önceki tarihe döndürebilirsiniz.
  4. Bazen bazı seçilen tarihlerde işlem yapılamayabiliyor. Pasif devre dışı görülür veya yüklerken hata verebilir.

Sistem Geri Yüklemeyi Çalıştırma Adımları

Bilgisayarım adlı simgeye sağ tıklayın ve Özellikler seçeneği ile aşağıdaki alana ulaşın.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Daha hızlı işlem ve detaylı anlatım için, sistem geri yükleme işleminin nasıl yapıldığını anlatan yazımızı okumanızı öneriyoruz.

image 16
Sistem geri yüklemeyi çalıştırma
Sistem geri yükleme dosyaları programları siler mi
Sistem geri yükleme dosyaları programları siler mi
Sistem geri yükleme programları siler mi
Sistem geri yükleme dosyaları programları siler mi sorusu

Sistem Geri Yükleme Dosyaları Programları Siler Mi Sorusu

Cevabımız evet siler. Daha doğrusu programın dosyasını program dosyaları x86 / program files klasöründe görürsünüz ama içeriği boş veya çoğu silinmiş olabilir. Silinmese de sistemde yer alanlar kalkmış olacak.

Buradaki mantık sistemin geriye dönüldüğü tarihten sonra kurulu programlar kaldırılır.

Programların tekrar yüklenmesi için eğer kurulum yapılamayacak veya veri girişlerinden dolayı sorun çıkaracaksa o zaman kurulduktan sonraki bir tarihe dönün.

Sistem Geri Yükleme Çalışmıyor Sorunu

Bununla zaman zaman çoğu bilgisayar kullanıcısının karşılaştığını söyleyebiliriz. Genelde virüsle alakalı durumlarda kendi kendine kapanıyor. Yüklemek istediğiniz tarih pasif halde oluyor. Yani geri yükleme kapalı olarak görülüyor ve açılmıyor.

Bir şey yapılabilir mi diyen çok oluyor. Burayı açsanız dahi geri yükleme noktasında bir tarih göremeyeceksiniz. Aktif olan tarihler silinmiş olacak. Kendiliğinden kapandığından dolayı bunlarında kalkmış olacağını belirtelim.

İnternet üzerinden online olarak virüs taramayı çalıştırmanızı öneririz. Eset’ in ve diğerlerinin uygulamaları var. Birde bilgisayarın açılışında tarama yöntemini çalıştırabilirsiniz. Komutla veya flash belleğe atılan tarama programı çalıştırılabilir.

Makalede, sistem geri yükleme programları siler mi ya da sistem geri yükleme dosyaları siler mi sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak