Sistem geri yükleme dosyaları programları siler mi

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Windows sistem geri yükleme dosyaları programları siler mi sorusunu eskiden daha sık sorulurdu. Ufak tefek çok sayıda sorunun çözüm yöntemi bu özellik olmuştur.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Windows 10 sistem geri yüklemeden sonra dosyalar silinir mi diye merak edenler olabiliyor. E malum önemli programlar veya oyunlar yüklüyse endişelenmeniz normal diyebiliriz. Öncellikle sorunun cevabından önce sistem geri yüklemenin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Sistem geri yükleme, Windows sisteminde zarar görmüş dosyaları, açılış hataları, komut hatalar ve virüs gibi oluşacak sıkıntılar için kullanışlı bir araçtır. Yapılan işlemlerde sistemde değişen pek bir şey olmaz. Lakin seçilen günden sonra kurulan programlar çalışmayacaktır.

Buradaki mantık alınan hatanın giderilmesi için sistemin en son hangi tarihte sorunsuz çalışmışsa o tarihe dönülerek ortadan kaldırılır.

  1. Bilgisayarın hard diskine (C, D veya E) atılan dosyalar silinmez.
  2. Kurulu programlar etkilenebilir. Bu özellikle tercih edilen tarihten sonrakiler için geçerli.
  3. Sorun olursa tekrar başka bir tarihe veya dönmeden önceki tarihe döndürebilirsiniz.
  4. Bazen bazı seçilen tarihlerde işlem yapılamayabiliyor. Pasif devre dışı görülür veya yüklerken hata verebilir.

Konuyla alakalı sistem geri yükleme işleminin nasıl yapıldığını anlatan yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Sistem geri yükleme dosyaları programları siler miSistem geri yükleme programları siler mi

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Sistem geri yükleme programları siler mi

Cevabımız evet siler. Daha doğrusu programın dosyasını program dosyaları x86 / program files klasöründe görürsünüz ama içeriği boş veya çoğu silinmiş olabilir. Silinmese de sistemde yer alanlar kalkmış olacak.

Buradaki mantık sistemin geriye dönüldüğü tarihten sonra kurulu programlar kaldırılır.

Programların tekrar yüklenmesi için eğer kurulum yapılamayacak veya veri girişlerinden dolayı sorun çıkaracaksa o zaman kurulduktan sonraki bir tarihe dönün.

Sistem geri yükleme çalışmıyor sorunu

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bununla zaman zaman çoğu bilgisayar kullanıcısının karşılaştığını söyleyebiliriz. Genelde virüsle alakalı durumlarda kendi kendine kapanıyor. Yüklemek istediğiniz tarih pasif halde oluyor. Yani geri yükleme kapalı olarak görülüyor ve açılmıyor.

Bir şey yapılabilir mi diyen çok oluyor. Burayı açsanız dahi geri yükleme noktasında bir tarih göremeyeceksiniz. Aktif olan tarihler silinmiş olacak. Kendiliğinden kapandığından dolayı bunlarında kalkmış olacağını belirtelim.

İnternet üzerinden online olarak virüs taramayı çalıştırmanızı öneririz. Eset’ in ve diğerlerinin uygulamaları var. Birde bilgisayarın açılışında tarama yöntemini çalıştırabilirsiniz. Komutla veya flash belleğe atılan tarama programı çalıştırılabilir.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak