Sitelerde Satılan Windows OEM Keyleri Etkinleştirme

Andronova
Yazar Andronova

Sitelerde satılan Windows OEM keyleri etkinleştirme işlemi sırasında lisans anahtarlarının kullanıldığını belirten bir uyarı alabilirsiniz. Bazı satıcılar internette dolaşan keyleri kullanarak insanları dolandırıyor. Bazıları ise, dijital lisans ya da OEM key adı altında satışlar yapmakta. Bunlarda uygun ücretle alınan tek kullanımlık lisanslardır.

Teknoloji destek

Windows OEM anahtarları, bilgisayar üreticileri tarafından önceden yüklenmiş bir Windows sürümü için lisans anahtarlarıdır. Bu anahtarlar, bilgisayar üreticisi tarafından satın alınır ve sadece o bilgisayar için geçerlidir. Ancak, bazı sitelerde Windows OEM anahtarları satılır ve bu anahtarlar, farklı bilgisayarlarda kullanılabilir.

Bu Anahtarların Kullanımı Yasal Mıdır?

Bu sorunun cevabı, anahtarların nereden satın alındığına ve hangi lisans koşulları altında kullanıldığına bağlıdır. Windows OEM anahtarları, yalnızca bir bilgisayarla birlikte verilen bir lisans anahtarıdır. Başka bir bilgisayarda kullanılması yasal olarak kabul edilmez. Bu nedenle, sitelerde satılan OEM anahtarlarının yasal olarak satışı ve kullanımı şüphelidir.

Ancak, bazı siteler, diğer lisans türleri için anahtarlar satarken, yanlışlıkla veya yanlış bir şekilde OEM anahtarları da satabilirler. Bu durumda, anahtarın yasal olup olmadığını doğrulamak için birkaç yöntem vardır.

  1. Anahtarın kaynağına bakın: Windows OEM anahtarları, bir bilgisayarla birlikte gelir ve orijinal bilgisayarın etiketinde veya BIOS’unda bulunabilir. Eğer anahtar, bir bilgisayarla birlikte satılmadıysa, satın alma işlemi şüpheli olabilir.
  2. Satıcıyı araştırın: Satın almayı düşündüğünüz satıcının itibarını ve geçmişini araştırın. İyi bir satıcı, yasal olmayan anahtarlar satmaz.
  3. Fiyatı kontrol edin: Windows OEM anahtarları, genellikle diğer lisans türlerine göre daha düşük bir fiyata satılır. Çok düşük bir fiyat, anahtarın yasal olmadığına işaret edebilir.

Windows OEM Keyleri Etkinleştirme

Eğer yasal bir Windows OEM anahtarı satın aldıysanız, Windows’u etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Başlat menüsünden Ayarlar’ı açın.
  2. Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğine tıklayın.
  3. Sol taraftaki menüden Etkinleştirme seçeneğine tıklayın.
  4. Etkinleştirme anahtarınızı girin.
  5. Etkinleştirme işlemini tamamlamak için talimatları izleyin.

Sitelerde satılan OEM anahtarları da şüpheli olabilir ve yasal olmayabilir. Bu nedenle, anahtarın kaynağına, satıcısına ve fiyatına dikkat edilmesi gerekir.

Ancak, yasal bir Windows OEM anahtarı satın aldıysanız, etkinleştirme işlemi oldukça basittir ve yukarıda belirtilen adımları takip etmeniz yeterlidir.

Windows lisans anahtarları, kullanıcılara Windows işletim sistemlerini yasal olarak kullanma izni veren önemli belgelerdir. Yasal olmayan anahtarlar kullanmak, yasal sorunlara yol açabileceği gibi, bilgisayarınızda güvenlik açıklarına neden olabilir. Bu nedenle, Windows OEM anahtarı satın alırken ve etkinleştirme işlemi yaparken dikkatli olmanız ve yasal bir anahtar kullanmanız önemlidir.

Windows OEM Lisans Etkinleştirme Hatası

Aldığınız lisansın gerçek olduğundan emin olun. Artı başka yerde kullanılmayacağından da emin olun. Bazı lisanslar birden fazla yerde kullanılmaktadır. Gerçek satıcılardan aldığınız lisans için bazen sizi ekledikleri mail adresini kullanarak ilgili antivirüs programından oturum açmanız yeterli olabiliyor. Kısaca aldığınız uyarılarda bu yöntemi kullanmanızı öneriyoruz. Bunun dışında farklı internet bağlantısını kullanarak lisansı etkinleştirmeye çalışın.

Windows OEM keyleri etkinlestirme 1
Sitelerde satılan Windows OEM keyleri etkinleştirme

Windows OEM Lisanslara Dikkat

Google aramalarında karşınıza çıkan bir çok site sorunludur. Bir dönem Gittigidiyor da dahi bu tarz satışlar vardır. Satın aldığınız lisans bir süre sonra geçersiz lisans olarak karşınıza çıkıyor. Bundan dolayı gerçek lisans satışı yapan satıcılarla görüşmenizi öneririz. Örnek biz uzun yıllardır çoklu lisans alıp satış yapan bir kullanıcıdan lisans almaktayız. Gerçek lisans alıyor ve sizi de sisteme bir nevi ortak ediyor. Kurumsal olarak geçen ya da çoklu olarak geçen lisanslardır.

Kullanacağınız sistemlerde etkinleştirme farklılık gösterebiliyor. Windows 10 adı altında Windows 11′ de de kullanabilirsiniz paylaşımlarına da dikkat.

Sitelerde satılan Windows OEM keyleri etkinleştirme adlı makalemiz buraya kadar.

Sonraki: Windows 11 aygıt başlatılamadı

Teknoloji destek
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir