Sitelerden film nasıl satın alınır ve şifre paylaşımı

Mustafa Kemal Erdem
Yazar Mustafa Kemal Erdem 4 Minimum Okuma

Eskiden film kaseti kiralardık ve zamanla CD kiralamaya başladık. Yavaş yavaş internet ortamında filmlerin yer alması ile bu durumda ortadan kalktı. İçeriğimizde sitelerden film nasıl satın alınır ve film CD satışı hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Sinemada izlenilen filmlere daha sonra bazı ücretli sitelere, ücretli uygulamalara ve bazı film satan CD satıcılarından ulaşılabilir. Her filme sitelerden ulaşılmaz. Bazı filmler kolaylıkla bazı site uygulamalarından ulaşılsa dahi bu durum bütün film siteleri için geçerli olmamaktır. HD film siteleri, 720p, film izleme siteleri, 1080p film izleme siteleri gibi örnek sitelerden film izlemek mümkündür.

Ayrıca ücretsiz bir şekilde izlenilen filmler de indirilmektedir. Lakin en film satın almalarının en iyi yolu bir CD dükkanına gidip satın almaktır. Çünkü internette ki gibi üyelik vb. durumlara ile uğraşmak zorunda kalınmaz. Google Play uygulamasından ve bazı uygulamalardan da film satın alınabilir. Geçmişte CD yolu ile satın alınan filmler günümüzde internet üzerinden rahatlıkla alınabilir. Ancak film satan her siteye güvenmek de pek doğru olmaz. Daha bilinen ve kötü içerikler üretmeyen sitelerden film satın almak daha iyidir.

720p 1080p nedir?

720p ve 1080p filmlerin veya diğer videoların kalitelerinin ifade eder. 1080p HD olarak tanımlanır. 720p ise yarım HD olarak tanımlanır ve ikisinin arasında görüntü farkı açısında gözle görülür netlik farkı vardır. Tabi film dosya boyutu daha fazla yer kaplar.

Sitelerden film nasil satin alinir 2
Sitelerden film nasıl satın alınır

Filmleri satın alma yöntemleri nelerdir?

Öncelikle ücretsiz 0 ücret ile satın almak ilk yöntemdir aslında. Lakin yeni çıkan her filme ulaşmak da bu kadar kolay olmamaktadır. Bu nedenle DVD VCD gibi CD kasetler yolu ile yeni çıkan filmlere kolayca ulaşılabilmektedir. Sadece CD kaset yolu ile değil Flash Bellek içine CD dükkanlarından bolca filmler yüklenebilmektedir. Bunların dışında Google Play uygulamasında çok fazla film bulunmaktadır. Hem kiralama hem de satın alma olanağı sağlanmaktadır. Satın alınan film Google Play filmler uygulamasında rahatlıkla izlenebilmektedir. Ayrıca burada filmler indirilebilmektedir. İnternet üzerinden aylık belirli bir ücretle istenilen filmleri sınırsız izlenebilecek bazı siteler ve aboneliğe dayalı olan video akış hizmetleri de bulunmaktadır. Lakin kötü içeriklere sahip olan site ve video akış hizmetleri hem yasal hem de kişisel olarak zarara sebep olmaktadır.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İnternetten satın almalar

İnternet ortamında yasal olarak telif hakkına sahip yayınların satışını yapan belli başlı yerler vardır. Her ne kadar bu yerler pek tercih edilmese de, toplu ortamlarda bazen tercih ediliyor. Özellikle eğitim ve iş alanlarında dikkat edilmekte.

Aylık abonelik olan yerlerin bir kısmı yasal olarak hizmet vermekte. Ama buralarında çoğu yasal olmadan iş yapmakta. Lakin daha çok fazla sıkıntı yaşanmayan yayınlar tercih ediliyor.

Film ücretleri ne kadardır?

Filmler ilk önce sinemalarda gösterime sunulurlar ortalama 10, 15, 20 TL olarak izlenime açık hale getirilirler. Sitelerde aylık 45, 50, 60 TL gibi fiyatlarla filmlere ulaşılabilir. CD dükkanlarında ve Google Play gibi uygulamalarda filmin reytingine ve değerine bağlı olarak fiyatlar değişmektedir.

Abonelik şeklinde hizmet veren yerlerde genelde dijital yayıncılardır ve standart başlangıç ücretleri ise, 25-45 TL arasında değişmekte.

Aile arasında şifrelerin paylaşımı

Film satın alma veya dijital yayıncılık hizmetlerine abone olanların bir çoğu şifrelerini ailesi ile paylaşmakta. Normalde bu da kural dışı olmasına rağmen çok dikkate alınmamakta. Lakin yanlış hatırlamıyorsak bir dijital yayıncılık bu duruma destek vermişti.

Sonraki öneri konu: Ücretsiz yasal film indirme siteleri

Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir