Sivrisinek beni çok ısırıyor ne yapmalıyım

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Yaz aylarının çekilmezlerinden biri sivrisineklerdir. Bu içerikte, sivrisinek beni çok ısırıyor ne yapmalıyım sorusuna yanıt arayacağız.

Ad imageAd image

Sivrisinekler genellikle ısırırken, su oranı yüksek olan insanları tercih ederler. Bu nedenle, nemli ve sıcak hava koşullarında daha fazla sivrisinek ısırığı alırsınız. Ayrıca, sivrisinekler vücut ısısını ve nefes alışverişi sırasında yayılan kokuları algılayarak hedeflerini belirlerler. Bu nedenle, daha fazla sıvı tüketen ve daha yüksek bir vücut ısısına sahip olan insanlar daha fazla sivrisinek ısırığı alabilirler. Ayrıca, bazı insanların ciltlerinde daha fazla sivrisinek çekici olan bazı kimyasallar bulunabilir.

Sivrisineklerin ısırıkları genellikle ağrılı olur, ancak bazı insanlar daha hassas olabilir ve daha fazla ağrı duyabilirler. Ayrıca, bazı insanlar daha fazla kaşıntıya neden olan bir reaksiyon gösterebilirler. Bu nedenle, sivrisinek ısırıklarının etkisi kişiden kişiye değişebilir.

Sivrisinekler neden bazı insanları daha fazla ısırıyor

Sıcak havalarda rahatsızlık veren şeylerden biri olan sineklerle özellikle piknik alanlarında sık karşılaşırız. Hiç duydunuz mu bilmiyorum ama sürekli sivrisinek beni ısırıyor diyenler oluyor. Bunu merak edenlerde oluyor. Genelde verilen yanıt kan grubu ile alakalıdır denmekte.

İlk paragrafta belirttiğimiz üzere, sivrisinekler, su oranı fazla olan insanları tercih etmekte. Nemli havalarda yani sıcak havalarda daha sık sivrisinek ısırığına maruz kalırsınız. Artı nefes alışınızı ve vücut ısınızdaki yayılan kokuya göre de hedefte olursunuz. Tabi kan grubu da sık verilen cevaplardan biri oluyor. Lakin biz daha çok buna sebep olan temel nedenlerden söz etmek istedik.

Ad imageAd image
Sivrisinekler neden bazi insanlari daha cok isirir 2
Sivrisinek beni çok ısırıyor ne yapmalıyım

Sivrisinek ısırığından korunmak

Sivrisinek ısırıklarını önlemek için, nemli ve sıcak ortamlarda sivrisineklerin uçuş saatlerinde dikkatli olun. Ayrıca, sivrisineklerin uçuş saatlerinde güneş gözlüğü, uzun kollu giysiler ve sivrisinek repellentleri kullanılabilir. Eğer sivrisinek ısırığı aldıysanız, ısırık yerini soğuk su ile yıkayın ve kaşıntıyı azaltmak için antihistaminikler kullanın veya eczanelerde satılan kaşınma ilaçlarından ısırığın olduğu yere sürerek kaşıntıyı dindirebilirsiniz.

Sivrisinek beni çok ısırıyor ne yapmalıyım

Bitkisel öneri olarak sivrisinek ısırığına iyi gelen bitkilerden biri lavanta yağıdır. Aynı zamanda sivrisinekleri uzaklaştırmak içinde kullanılan bir bitkidir. Fesleğen, biberiye, nane ve limon otu gibi bitkilerde kullanılmakta.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir