Snapdragon 805 ve Adreno 420 Göz Kamaştırıyor!

Qualcomm geçtiğimiz günlerde yeni nesil işlemcisi Snapdragon 805‘i tanıtmıştı. Aslında yeni nesil işlemcinin ismi konusunda Snapdragon 1000 bekleniyordu ama Qualcomm sanırım ekran kartı üreticisi Ati gibi rakamları tüketmek istemiyor. Qualcomm Snapdragon 805 ile yeni bir mimariyede geçiş yapıyor. Krait 400 çekirdeklerinden Krait 450 çekirdek mimarisine geçen yeni nesil işlemci 2,5 GHz saat hızında çalışabilecek. Snapdragon 805 içinde barındırdığı grafik işlemcisi ile de oldukça fark yaratacak gibi duruyor. Adreno 420 GPU’su bir önceki Adreno 330’dan tam tamına %40 fazla performans sergileyecek. Adreno 420 içinde barındırdığı teknolojiler sayesinde çok daha iyi bir oyun deneyimi sunacak.

teknik destek

Qualcomm yeni nesil işlemcisini CES 2014’te dosta düşmana gösterecek. Qualcomm her zaman olduğu gibi yeni nesil işlemcisini kendi optimizasyonunu yaptığı tabletinde tanıtacak. 2560×1440 piksel yani 2K ekran çözünürlüğüne sahip bu tablette Snapdragon 805 ve Adreno 420 güç veriyor. 3D sensörleri, çift hoparlörlü stereo ses sitemi, 3D Render araçları ile çift kamera yer alıyor. 4K video oynatması içinde özel tasarlanmış bir video player yer alan bu tablet tasarım anlamında berbat görünse de özellikleri açısından oldukça tatminkar görünüyor.

7DpSPUFeT4M” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Qualcomm Snapdragon 805 ile özel bir fotoğraf yönetim desteği sunacak. UbiFocus ve OptiZoom ile kullanıclara fotoğraf üzerinde daha sonra odak noktası değiştirebilmeye bile izin verecek -ki bu özellik kickstarter projesinde gelişim için para bekleyen bir kamera da bulunuyor. Bir önceki nesilden tam %40 daha fazla grafik performansı sunacak olan Adreno 420 2K çözünürlüğünde ki ekranlarda oyun oynanırken performans anlamında asla dar boğaz yaşanmamasına sebebiyet verecektir. 3D bir ekrana bağlanan Adreno 420 3D görüntüleri de takılmadan işleyebiliyor. Tüm bu gelişmelerin CES 2014’te bizlere büyük bir şovla gösterileceğinden emin olabilirsiniz. Aşağıdaki videoda 3D görüntünün nasıl işlendiğini inceleyebilirsiniz.

Vg18qlQmYxw” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Sanpdragon 800’de 4K video çekim gücü sunarken, Snapdragon 805’in 4K videoyu 60 kare/san,yede verebilmesi bekleniyor. Aşağıdaki videoda 4K çözünürlüğe sahip videonun tablet üzerinden nasıl akıcı oynatıldığı açıkça gösteriliyor. Qualcomm Snapdragon 805 ile mobil işlemci standardını bambaşka bir noktaya taşıyor. Bakalım bu işlemciye Samsung ve Apple nasıl cevap verecek?

tzHYU_EjmHM” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Kaynak: androitauthority

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir