Sony, 2013’te Sattığı Xperia Telefon Sayısını Açıkladı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

31 Mart tarihi itibariyle 2013 mali yılı geride bırakan Sony,  elde edilen kâr-zarar miktarı ve kaç adet Xperia akıllı telefon satıldığı bilgisini kamuoyu ile paylaştı. Mali açıdan pek de iyi bir yılı geride bırakmayan Japon üretici, akıllı telefon satışlarını artırmasına rağmen ve üstelik tasarruf tedbirleri uygulamasına rağmen 1.2 milyar dolar gelir kaybı yaşadı. Mobil ve PS4 satışları en fazla getiren  bölümler oldu.

teknik destek

Yayımlanan rapora göre Sony 2013 yılında 39.1 milyon Xperia telefon satmayı başarmış. Bu rakam 2012 yılı ile kıyaslandığında %20’lik bir artış anlamına geliyor. 2012 yılında ise toplamda 33 milyon Xperia akıllı telefon satılmıştı. Xperia Z ve Xperia Z1 mobil bölümünde satışları tetikleyen baş aktörler oldu. Ancak satış bilgisi Samsung ve Apple gibi rakiplerle kıyaslandığında ise rakamın bir hayli düşük olduğunu görüyoruz. Samsung geçtiğimiz yıl sadece Galaxy S4’le 60 milyona yakın satış elde etmişti. Yeni amiral gemisi Galaxy S5 ise 25 günlük sürede 10 milyon satış barajını aşmayı başardı.

Sony, MWC 2014’te lanse ettiği Xperia Z2’yi kısa süre önce başta Avrupa olmak üzere kimi ülkelerde satmaya başladı. Ancak telefon aradan geçen 3 aya rağmen hâlâ birçok ülkede satışta değil. Diğer rakipler ise yüzlerce ülkede kullanıcılarla buluştu. Xperia Z2 beklenen daha geç piyasaya sunulmasına rağmen Sony’nin birçok kullanıcıya göre 2014’ün şu ana dek en iyisi gösterilen Xperia Z2 satışlarından bir hayli umutlu olduğu görünüyor. Zira Japon üretici 2014 yılında 50 milyon Xperia akıllı telefon satmayı planlıyor.

Xperia-units-shipped-Q1-2014-640x419

kaynak: Xperiablog, phandroid

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!