Sony, Stok Android ROM’larına Resmi Destek Verebilir

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Özellikle son yıllarda Sony, gerek bootloader kilitlerinin açılması, gerek kaynak kodlarını yayınlama ve gerekse de sürücü desteği açısından sağladığı kolaylıklarla geliştirici dostu firmalardan biri olmuştur. Şimdi ise şirket bunu bir adım daha ileri taşımaya hazırlanıyor.

Andronova

CyanogenMod‘un FreeXperia takımından Alin Jerpelea isimli geliştirici, Sony‘nin geliştiriciler programındaki konuşmasında şirketin gelecekte AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) ROM’lara resmi destek sağlayabileceğini söyledi. Jerpelea aynı zamanda bu desteğin kademeli olarak sınırlı sayıda modele sunulacağını belirtti.Hali hazırda resmi olmasa da AOSP ROM desteği bulunan modellerin Xperia Z, S, ZL, L ve Tablet Z gibi modeller olduğu düşünüldüğünde, Sony’nin bu desteği daha çok popüler ve üst seviye modelleri için vereceğini söyleyebiliriz.

Bu ek destek AOSP tabanlı ROM geliştirenler için oldukça yararlı olacak ve geliştiricilerin cihaz tercihini Sony’den yana kullanmasının da önünü açacak gibi görünüyor. Son zamanlarda sayıları azalan Google Play Edition cihazları da göz önüne alınırsa, Japon üreticinin bu adımının geliştiriciler açısından daha da önemli hale geleceği aşikar.

Peki siz Stok Android ROM‘larını mı yoksa firmaların kendi özel ROM’larını mı tercih ediyorsunuz ?

Kaynak: AndroidAuthority

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.