Sony, video kaydı yapabilen, geri alıp oynatabilen, zoom yapabilen akıllı kontakt lens üretti!

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

Sony, bu zamana kadar sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, video kaydı yapabilen, geri alıp oynatabilen, zoom yapıp otomatik odaklanabilen akıllı kontakt lens üretip patentini aldı.

Sponsorlu reklam

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden Sony, şaşkına çeviren, bir o kadar da ürperten yeni akıllı kontakt lens teknolojisini duyurdu. Tüyleriniz diken diken oldu değil mi? Olmadıysa okumaya devam edin.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Sony’nin patentini dahi oldığı bu yeni akıllı kontakt lens, video kaydı yapabiliyor, yapmakla kalmayıp onları geri alıp izlemeye olanak sağlıyor. Bunla da yetinmeyip zoom yapıp otomatik odaklanabiliyor ve otomatik olarak diyafram aralığını ayarlayabiliyor. Hala ürpermediniz mi? O zaman bir de şunları dinleyin.

Sponsorlu reklam

Sony, video kaydı yapabilen kontakt lens üretti!

Sabah kalkıyorsunuz ve hemen gözünüzün önünde dünaydın mesajı ve günlük yapılacaklar listesi beliriyor. yataktan kalkıyorsunuz, lavaboya gidince dişlerinizi fırçalarken diş doktoruna gitmeniz gerektiği hatırlatılıyor. Tam giyinecekken, havanın soğuk olduğu ve daha kalın giysiler giymeniz tavsiye ediliyor. Dışarı çıkıyorsunuz ve gideceğiniz yer için en iyi ulaşım haritası gözünüzde beliriyor ve yönlendiriliyorsunuz.

Sony, video kaydı yapabilen kontakt lens üretti!

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

İşe giderken günlük haberleri gözünüzden okuyor ve işe varıyorsunuz. Diyelim ki borsacısınız, iş yerine vardığınız otomatik olarak konum bazlı tespit ediliyor ve hemen iş yeri için sık kullandığınız bileşenler gözünüzde beliriyor. Gözünüz hisse durum raporlarıyla doluyor ve alım için yapay zeka size tavsiyelerde bulunuyor. Eve dönerken yolda biri size selam veriyor ancak kim olduğunu hatırlamıyorsunuz. Hemen gözünüzde o kişinin isim, yaş ve diğer tüm bilgileri beliriyor. Hatta o kişi ile alakalı anılarınızın yer aldığı kısa bir videoyu da izliyorsunuz. Vs. vs.

Şimdi biraz olsun ürperdiniz değil mi! Sony‘nin bu teknolojisi, geleceğin akıllı telefonu ve hatta bilgisayarı olacak niteliğe sahip. Düşünsenize gözünüzde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan bir araç ve enerjiyi de vücudunuzdan alıyor. Yani batarya patlama problemi filan yok!

  • Sony’nin akıllı kontakt lensleri göze takıldığında çalışmaya başlıyor ve çıkarılınca otomatik olarak kapanıyor.
  • Göz kapaklarının belirli bir süre ve adetle kapanmasıyla sensörler kontrol edilebiliyor.
  • Kayıt esnasında kırmızı yanıp sönüyor ve bundan kaynaklanan siyah kareleri de silebiliyor.
  • Kullanıcılar önceden belirledikleri farklı göz kapağı hareketleriyle görüntüleme moduna geçerek videoları oynatabiliyorlar.
  • Sistem görüntüleri düzeltmek, bulanıklılığı gidermek, odaklama ve diyaframı kontrol etmek için gerekli tüm ekipmana sahip.

Sony’nin bu teknolojisi yakın dönemde kullanıcılara sunulacak. Gelecek yarından daha yakın gibi gözüküyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak