Sony Xperia Z Ultra için Özel Kapaklar Yolda!

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

Sony 2013 yılı içinde Xperia Z ve sonrasında Xperia Z Ultra ve en son oalrak Xperia Z1 modellerini 2013’ün amiral gemisi olarak bizlere tanıtmıştı. Hatta Sony tarafından yapılan açıklamalarda 2014 yılı içinde Z1 modelinin amiral gemisi tarafında tek olacağı yönünde açıklamalar olsa da bu dedikoduları asla gerçek görmüyorum. Snapdragon 805’in piyasaya bahar aylarında sürülmesi ile birlikte Sony başta olmak üzere Samsung ve LG yeni amiral gemisi modellerini tanıtacaktır. HTC ise elindeki Snapdragon 600’leri bitirirse -ki son en son amiral gemisi telefonu HTC One Max bu fiyatlardan satıldığı sürece bu işlemcilerin bitme imkanı maalesef görülmüyor; önümüzdeki aylarda Snapdragon 805 ile büyük bir rekabet tekrar yeni modellerle başlayacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Tabii üreticiler geçtiğimiz yılın amiral gemisi telefonlarını da unutmayarak onlara destek vermeye devam ediyor. Kimi üreticiler yazılım desteği verirken Sony gibi firmalar da aksesuarlara yatırım yaparak daha iyi kullanıcı deneyimleri yaşamamızı amaçlıyorlar. Apple gibi firmalar ise hem yazılım hemde orijinal aksesuarlarını kendi sitesi üzerinden satışını gerçekleştirerek müşteri memnuniyetini daha yukarılara çıkartıyor. Sony’nin Eylül ayının başında tanıttığı NFC destekli lensleri telefonlara SLR yetenekleri kazandırıyordu. Bu dijital aparatlar telefonun gövdesi üzerine monte edilerek yada belli bir uzaklıktan telefon üzerinden kontrol edilebilen akıllı lensler olarak tanıtılmıştı.

Cyber-Shot QX10’un teknik özelliklerine kısaca değinmek gerekirse; 1/2.3-inç Exmor R CMOS sensör, BIONS görüntü işlemcisi ile 10 kat optik zoom yapabiliyor. Sony’nin meşhur G Lens’i de bu modelde bulunuyor. 18 megapiksel (4896 x 3672) çözünürlüğü bulunan cihaz , optik görüntüleme teknolojisine (OIS) sahip. 105 gram ağırlığındaki QX10’un en zayıf tarafı ise 30FPS değerinde Full HD (1920 x 1080) video çekim yapabilmesi. Dört farklı çekim modu bulunan cihaz, kullanıcılarına üzerinden micro SD kart desteği de sunuyor.

XQ10’dan çok daha üst bir donanıma sahip olan QX100’ün teknik özelliklerini şöyle özetleyebiliriz, Aynen QX10’da ki gibi Exmor R CMOS sensör ile birlikte 20.9 (5472 x 3648) megapiksel çözünürlükte kameraya sahip olan QX100 entresan bir şekilde sadece 3.6X optik zoom yeteneğine sahip. Carl Zeiss lensi ve BIONZ görüntü işlemcisinin de olduğu kamera aparatı, QX10 gibi 30FPS değerinde Full HD (1920 x 1080) video çekebiliyor. Günümüzde Full HD’de 60 kare/saniye oranları cep telefonlarında yakalanmışken sadece kamera için odaklanmış bir cihazın bu kare/saniye oranları oldukça düşük gelmiyor mu size de? QX100, 179 gram ağırlığında ve optik görüntü sabitleme teknolojisi ike microSD kart desteği bu aparatta da bulunuyor. Her iki cihazında maalesef harici bir flaşı yok.

Xperia Z Ultra’nın kamera performansından memnun olmayan kullanıcılar için özel olarak geliştirilen kapaklar ile QX10 ve QX100 kamera aparatlarını herhangi bir ek aksesuara ihtiyaç olmadan rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Fiyatının 30 $ olduğunu ve şimdilik sadece Hong Kong’ta satışa başladığını açıklayalım. Bu kapaklardan Xperia Z ve Xperia Z1 için de hazırlandığını hatırlatalım.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak