Sony Xperia Z1S 12 Kasımda Tanıtılıyor

Sony Xperia Z ile yakaladığı çıkışı Xperia Z1 ile devam ettirmek niyetindeydi. Xperia Z1 20,1 mega piksel G sensörü ile kamera konusunda oldukça iddialı bir modeldi. Bazı eksikleri olan telefonun en önemli sorunu fiyatı. Bunun yanında kamera özelliklerinin pazarlama stratejisi olarak kullanılan bir cihazın video performansı 2 yıl evvel çıkan telefonlar ile aynı düzeyde. 4K (Ultra HD) video çekim yapabilmesi beklenen telefona 4K çekim modu eklenmemesi ile Android dünyasında Xperia Z1 kamera performansı liderliğini Note 3’e kaptırmış durumda. Note 3’ün bile yavaş yavaş fiyatının düşmesiyle birlikte Xperia Z1 artık tercih edilebilirlikten gittikçe uzaklaşıyor.

Andronova

Sony bu yüzden midir bilinmez ama şu ana kadar yapılan en başarılı “Mini” telefonunu yaparak bunu 12 Kasım tarihinde tanıtacağı yönünde haberler gelmeye başladı. Çin’den gelen haberlere göre Şangay’da yapılacak ve Sony Xperia Z1S lansmanı ile birlikte Sony bir sürpriz yaparak “Taichi” kod adlı bir cihaz daha tanıtılacak.

Xperia Z1S, 4,3 inç ekranında 720p çözünürlük sunacak. Full HD ekranların gereksizliğine inandığım için bence mükemmel bir tercih olmuş. Snapdragon 800 ve Adreno 330 grafik birimi kullanacak telefonun bütün Snapdragon 800’lü telefonlardan daha iyi performans verebileceği kesin diyebiliriz. Adreno 330 GPU Full HD çözünürlükte bile mükemmel çalışırken daha düşük çözünürlükte nasıl bir performans gösterecek çok merak ediyorum. Z1’de kullanılan kameranın aynısı bu “Mini” telefondan da kullanılıyor. Umarım Sony, Xperia Z1S’te Full HD video çekimini 30 kare/saniye den 60 kare/saniye ye getirerek bu alandaki eleştirilerinde önüne geçmiş olur. Özellikle büyük ekranlı telefon kullanmak istemeyen ama küçük ekranda yetersiz donanımlara katlanmak zorunda bırakılan kullanıcılar hedef kitle seçilerek oluşturulan telefon bu senenin en yenilikçi telefonu olarak göze çarpıyor. Telefonun 12 Kasımda tanıtılmasıyla birlikte Aralık ayının sonuna doğru ülkemizde de satışının gerçekleşebileceğini daha önceki tecrübelerimden söyleyebilirim. Burada en önemli kriterin fiyatlandırma olacağını söylemek gerekiyor. 2200 TL ye satılan Z1 den tabiatıyla daha ucuz olması beklenen telefonun fiyatı LG G2’den bile düşük olmalı ki aynı platforma sahip kullanıcılarda bir tercih sebebi yaratabilsin. Sony’in bir diğer sürprizi de 6 inç boyutunda  “Taichi” kod adlı telefonu. Xperia Z Ultra 6,4 inç ekranı ile mobil cihaz sınırlarını zorlamış ve sınırı aştığı için son kullanıcı tarafından pek kabul görmemiş bir cihaz oldu.  Sony  “Taichi” kod adlı telefonunda kalın çerçeveli telefon tasarımını bırakmadığı sürece aynı inçte rakiplerinden daha büyük telefon yapmaya devam eder bir şirket olma yolunda ilerliyor. Dikdörtgen tasarım oldukça güzel olsa da kalın çerçeve LG G2’den sonra artık kabul görmüyor. 12 Kasımda heyecanla yeni telefonları bekliyor olacağız. Gelişmeler oldukça da bu satırlardan sizleri bilgilendireceğiz.

Kaynak: theverge

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.