Sony Xperia Z2’de Sıvı Soğutma Kullanacak

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Sony Xperia Z2’yi geçtiğimiz Şubat ayında İspanya’nın Barselona kentinde yapılan Dünya Mobil Kongresinde tanıtmış ve telefon bu yılın telefonu olacağı tahminlerinde bulunulmuştu. Hem tasarım, hem malzeme kalitesi hemde donanım gücüyle Xperia Z2’nin Galaxy S5’ten çok daha fazla beğeni ve takdir aldığını belirtmekte fayda var. İşlemci konusunda belki Galaxy S5 daha avantajlı görünebilir ama bu avantajın son kullanıcı açısından günlük kullanımda anlaşılması imkansızdır diyebiliriz ama günlük kullanımda farkını ortaya koyacak bir fark var ki o da Xperia Z2’de 3 GB Ram kullanılması. Galaxy S5’e göre %50 daha fazla RAM gücü sunan Xperia Z2 donanım ve tasarım anlamında gerçekten çok başarılı bir telefon olacak gibi görünüyordu.

teknik destek

Fuarda dikkat çeken bir konu vardı ki tanıtılan Xperia Z2’lerde söylendiği gibi Snapdragon 801 (MSM8974AB) yerine tüm telefonlarda Snapdragon 800 işlemcisi kullanılıyordu. Belki bu işlemci yetişmemiştir desekte; Samsung Galaxy S5’te daha yüksek frekansta işlemci kullanıyor ve bunu sergileyebiliyorken Sony’nin bu işlemcileri telefonlarına “henüz” takmaması akıllarda büyük soru işaretleri bırakmıştı. Zaman içindeyse bu soru işaretleri telefonun çıkış tarihinin belirlenmesiyle yerini heyecanlı bir bekleyişe bırakmıştı.

Xperia Z2 geçtiğimiz hafta içinde Singapur’da satışa sunuldu ve 2 gün içinde Sony tarafından tüm ürünlerin satışı durdurulduğu haberleri elimize ulaştı. Bunun sebebi ise Xperia Z2’nin çok fazla ısınması ve işlemcinin kendini “thermalsafe” moduna almasıydı. Bu mod kullandığımız bütün işlemcilerde ve GP’larda mevcuttur. Biş işlemci frekans değerleri dışına çıktığında yada termal olarak belirlenen sıcaklığın üstüne çıktığında kendini kapatmakla mükelleftir. İşte Xperia Z2’de kullanılan Snapdragon 801 MSM8974AB işlemcisinin de bu tarz bir sorunla karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Kullanıcılardan gelen eleştiriler özellikle telefon ile 4K çekim yapıldığında kameranın kapanması ve telefonun kilitlenmesiydi. Telefonun aşırı ısındığı yönünde de ciddi eleştirlerden sonra Sony telefonun satışını Haziran ayına ertelediğini açıkladı.

Bu sorunun ortadan kalkması için Sony’nin daha evvel Snapdragon 600 ile çalışan ve Japon NEC firmasının geliştirdiği sıvı soğutma çözümü kullanılacak. NEC Medias X06E modelinde bu sistemi kullanmıştı. NEC Medias X06E’de kullanılan sıvı soğutma donanımını sizlere kısaca anlatmak gerekirse sistem şu şekilde işliyor. 0,06 inç kalınlığında karbon fiber bir borunun içine özel bir sıvı yerleştiriliyor. Bu sıvının düşük sıcaklıklarda ergime noktasına ulaşabilmesi içinde içine özel bir kimyasal ilave ediliyor ve mobil işlemcinin üst plakasına bu ısı borusu entegre ediliyor. Sürekli oalrak ısınan sıvı, ısı iletim hızı sayesinde daha soğuk olan kısımlara giderek yoğunlaşıp tekrar işlemcinin üstüne geliyor ve bu döngü işlemcinin likit olarak soğutulmasıyla sona eriyor. Sonsuz döngü denilen bu sistem özellikle pasif soğutma yapılması gereken ev tipi media centerlarda ve küçük boyutlu PC’lerde uzun zamandır kullanılıyordu. NEC mobil sektörde bir ilki gerçekleştirerek şu anda sorun olmaya başlayan ısınma problemlerini bir yıl evvelden görebilmiş ve önlemini almıştı. Media X06E’de ki çalışma prensibini aşağıdaki şemadan inceleyebilirsiniz.

nec-medias-x06e-heatflow1

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!