Sony Xperia Z’ye AOSP ile Saf Android Desteği!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Geliştiricilerle yakın ilişkiler içerisinde olan Sony, Xperia S için AOSP (Android Open Source Project) çalışmalarına katkıda bulunmuş ve geliştirici dostu bir tavırdan yana olmuştu. Xperia S cephesinde sürdürülen geliştirme çalışmalarında istenilen sonuç tam anlamıyla alınamadı ancak Sony, görünüşe bakılırsa geliştirici desteğini Xperia Z ile devam ettirecek.

Andronova

Sony Blog sitesinde yer alan açıklamada “Xperia S için AOSP (Android Açık Kaynak Projesi)  büyük ilgi gördü ve şimdi de Xperia Z için AOSP projesi oluşturmaya karar verdik” şeklinde bir değerlendirme yer aldı.

Sony, github.com üzerinden Xperia Z kaynak kodlarını yayınlarken, AOSP yazılımının yer aldığı bir video da Sony geliştiriciler bloğunda yayınladı. Telefonda Wi-Fi, Bluetooth, GPS, LED ışık, SDkart ve sensörler çalışırken; modem ve kamera noktasında ise Sony ve Android geliştiricileri arasında işbirliği devam ediyor. Henüz günlük kullanım için uygun olmayan yazılımın sıkı çalışmalar neticesinde hazır hale gelmesinin yakın zamanda olması bekleniyor.

Xperia S sonrası amiral gemisi Xperia Z içinde gerekli kodların yayınlanması oldukça isabetli bir karar oldu. Açıkçası Sony’nin tüketici talepleri karşısında açık fikirli olması takdir edilecek bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Sağlanan çalışmalar neticesinde Android ekosisteminin en önemli geliştirici grubu olarak gösterilen CyanogenMod ekibi de daha güvenilir ve stabil bir ROM oluşturabilecek; aynı zamanda uygulama geliştirmek için yeni bir zeminin oluşturulması sağlanacak.

74_1nB_Z1Hw” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

kaynak: androidandme

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın