Telegram şikayetle kanal kapatma kapanmıyor

Telegram şikayetle kanal nasıl kapatılır şeklinde yazanlara ek olarak kanal kapanmıyor sorunları için kısıtlı olsa da yardım isteyenleri görüyoruz.

Andronova

Kanal kapatma, normal şartlarda hesabına erişim yapamayanların yanı sıra rahatsız olunan kanalların iptal olması içinde başvuru yapanlar oluyor. Buradaki dikkat edilmesi gereken kısım ilgili içeriğin olması ve doğru nedenle bildirimde bulunulması. Yalan yere çok sayıda kişinin spam başvurusunda bulunmasının sonucu ya yanıtsız ya ilgili kullanıcının incelenmesi için kanala geçici erişimin durdurulması ile sonuçlanabilir.

Özellikle son zamanlarda ülkemizdeki güvenlik ve gizlilik politikalarını değiştiren Whatsapp uygulaması hakkında yayılan şüpheden sonra çokça popülerleşmiş, kullanıcı dostu bir anlık mesaj uygulamasıdır. Her sohbet uygulamasında olduğu gibi Telegram’da da kötü niyetli kullanıcıların paylaştığı olumsuz içerik ve dolandırma girişimlerine rastlamak mümkündür. Peki tüm bu içeriğe karşı neler yapabiliriz? Bu yazı altında kanal ve grupların farklarından bahsedip Telegram şikayetle kanal kapatma nedir ve nasıl yapılır onu inceleyeceğiz. 

Telegramda şikâyet

Maalesef uygulama üzerinden kişileri ayrı olarak şikâyet etmek mümkün değil, bunun için uygulamanın web sürümünü kullanmanız veya [email protected] hesabına mail göndermeniz gerekmekte. Bunun yanında Telegram şikayetle kanal silme özelliğine izin veren bir uygulamadır. Şikayetinizi kanal ismine dokunup sağ üstteki Rapor Et seçeneğine basarak bildirebilir, ardından kanaldan ayrılabilirsiniz. Bunun yanında uygulama hesabına mail yollamak, şikayetinizin incelenme süresini öne çekebilir. 

Başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi için soru ve sorunlarınızı uygulamaya ulaşarak belirtebilir, sıkça sorulan sorular kısmına göz gezdirebilirsiniz.

  • Kanalın logosuna tıklayın ve içerisinden bildirimde bulunulabilir. 

Telegram şikayetle kanal kapatma kapanmıyor

  • Kanalı kapatamıyorum diyenlerinde yazı sonundaki içeriğimize bakmalarınızı öneriyoruz. Kayıt oluşturulması için önerilerimiz yer alıyor.

Sistem nasıl işliyor?

Telegram uygulamasında gruplardan ayrı olarak kanallar mevcuttur. Gruplarda üyeler ortak olarak sohbete katılıp grup özelliklerini, mesaj atma sıklığına verilecek izni, gif ve fotoğraf paylaşımlarını belirleyebilirken kanallarda tek bir kişi diğer üyelere paylaşım yapabilir ve kanalın tüm içeriğini o belirler. Kanalda bulunan diğer üyeler susturulduğu ve sadece kanal sahibinin paylaşımları yönettiği bir alan olduğundan kötüye kullanılmaya daha açık olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Yollanan şikâyet ve mailleri inceleyerek olumsuz bir kullanım durumunda kanalı kapatıp açan kişinin hesabını engelleyebilir. Bunun yanında birden çok kişiden gelen şikâyet ve mailler süreci hızlandırıp doğru sonuca ulaşılmasında yardımcı olabilir. Uygulama; dolandırma, telif hakkı ihlali, pornografik içerik, taciz ve terör propagandası gibi durumları yasaklamakla birlikte, sorunsuz bir dille belirtilen fikir özgürlüklerinde bir işlem yapmamaktadır. 


Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 16:37

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın