Twitter hay aksi bir hatayla karşılaştık

Pazartesi günü başlayan bağlantı sorunlarında etkilenen Facebook hizmetleri oldu. Diğerlerinde ise ufak bir aksaklık yaşandı. Örnek Twitter hay aksi bir hatayla karşılaştık sorunu arada bir görülüyordu. Söylentilere göre yoğun bir saldırı almış olabilir. Diğer bir iddia ise şirket hakkında soruşturma başlatılıyor ve bununla alakalı bir şeylerin neden olduğu.

Hay aksi, Twitter dışında biz daha çok Google’ da arada bir yaptığımız aramalarda karşılaşırdık. Bir dönem Chrome’ da çok sık çıkardı. Uyarı ekrana geldiğinde çoğunlukla gizli sekmeyle test ederdik.

Şirketin diğer uygulamalarında da erişim yapılamıyordu. Uygulamaları açtığınızda sorundan önce en son baktığınız paylaşımlar gelebiliyordu. Bazen de boş bir ekranda kalıyordu. Beyaz ekranda sadece simgeler yer alıyordu.

Hay aksi neden çıkar?

Neden çıkıyor net bilemiyoruz ama dün büyük bir olay vardı diye düşünüyoruz. İster istemez hedefin dışındaki ağlarda ucundan bundan nasiplenebilir. Lakin gayet sorunsuz çalıştığını söyleyebiliriz. Bu uyarı çıktığında bir kaç kez denedikten sonra ekrandan uyarı kalkmıştı. Sonradan çıktığında daha fazla deneme yaparak ulaşmak istediğimiz yazıları gördük.

Bizde çıkış yeri olarak paylaşımların altındaki yorumları açmaya çalıştığımızda ekrana geliyordu. Daha fazla gösterme seçeneğine veya göster yazısına dokunduğumuzda sürekli aynı mesaj gelmeye devam etti. Hatta kapatıp tekrar açtığımızda da yaşamıştık.

Hay aksi bir hatayla karşılaştık, Twitter yorumlarını görüntülemek istediğimizde karşımıza çıkıyordu. Lakin anladığımız kadarıyla biraz zorladığımızda böyle durumun çıktığını gördük. Tabi belli aralıklarda yaşandığını söylemek isteriz. Yani sürekli gelen bir şey değildi.

Farklı sebeplerden çıkma durumlarında ise aşağıdakiler uygulanabilir. Belki kullanıcıyla alakalı olabilir. Bunun dışında kullanılan cihazdan olma olasılığı da düşünülebilir.

Twitter hay aksi 1
Twitter hay aksi bir hatayla karşılaştık

Hay aksi çözümü nedir?

Genelde oluşan zamanlarda bir kaç şeyin dışında deneyeceğiniz pek seçeneğiniz yok. Bunlar nedir diye soranlara önerimiz farklı bağlantılarla test etmeniz ve duruma göre vpn üzerinden erişimle denemeye çalışmanız olacak.

Bölgesel ve hesaplara göre çıkma durumlarında yapacaklarınız şöyle olacak:

 • Bağlantınızı hem mobil hem WiFi olarak değiştirerek deneyiniz. Başka bir yerden de bağlanarak denemeniz belki yarar sağlayabilir.
 • Tarayıcı kullanarak kontrol edilmesi gerekiyor.
  • Gizli sekmeyi de kullanabilirsiniz.
 • Şifrenizi değiştirerek birde böyle deneyiniz.
 • Uygulamanın oturum çıkış seçeneğini kullanın. Sonra tekrardan giriş yaparak deneyiniz.
 • Başka bir telefondan denediğinizde sorun görülmüyorsa,
  • Sıkıntı yaşadığını telefonun ayarlarına giriniz,
  • Uygulamalar adında bölümü açınız,
  • Twitter’ ı bulup içerisine giriniz,
  • Çıkan seçeneklerden önce önbellek olanla,
  • Sonra diğerlerini dokunduktan sonra test ediniz.
 • Uygulamaya yeni güncelleme geldikten sonra oluştuğunu düşünüyorsanız,
  • Kaldırıp yeniden kurunuz,
  • Yine aynı durum devam ettiğini görüyorsanız bu seferde önceki versiyona dönüş yapınız.

Eski versiyonları internette araştırabilirsiniz. Güvenilir olan sitelerden yükleyebilirsiniz. Eğer çıkan versiyonda uyumla alakalı bir şeyler ters gitmişse merak etmeyin yakında yenisini çıkarırlar.

Kullanıcı tarafında oluşan sorunlarda ise;

 • Ceza alınma durumlarında anlamsız hata mesajlarını görebilirsiniz.
 • Aşırı yaptığınız bir şeylerin bir sonucu olabiliyor. Yani ben böyle bir şeye neden olacak bir şey yapmadım diyenler oluyor. Aşırı olumlu yapılanlarda dahi geçerli. Örnek peş peşe çok fazla yorumlarda bulunmanız.
 • Bir şeyleri sık değiştirmeniz. Örnek hesap bilgileriyle oynamanız.
 • Farklı yerlerden oturum açmanız veya şifrenizi sürekli yanlış girmeniz gibi durumlar.

Böyle yapanlarında hesaplarından çıkıp ilerleyen bir saat diliminde tekrar denemelerini öneriyoruz. Çok daha ileri gidenlere bir günle başlayıp duruma göre devam edilebiliyor.

Twitter hay aksi 2
Twitter bir hatayla karşılaştık

Ara ara yaşayanlara öneriler

Biz bir dönem Google’ da böyle bir şeyle karşılaşıyorduk. Bizim aklımıza gelen sistemin bir önlem amaçlı hamlelere verdiği tepki. Biz peş peşe bir hesabı kontrol edip sonra diğerine geçiyorduk. Bazen 3-4 hesabın oturumunu açtığımız oluyordu. Biz buna yoruyorduk. Bunu seyrek yapmaya başladığımızda artık pek karşılaşmaz olduk.

Farklı yerlerden ve başka hesaplara giriş çıkışı sık yapmayınız. Kesin sistem sizi bir gün şüpheli olarak görecek.

Oturum tarafında görülecek bir sıkıntıysa, sistemin giriş bilgilerini zaman zaman kısıtlaması. Burada oturum açtığınız bilgiyi değiştirmek mantıklı olabiliyor. Örnek mail hesabınızı kullanarak giriyorsanız birde telefon numarasıyla deneyiniz. Ekli olmayan yöntemleri açıp kullanınız. Hem ek önlem almış olursunuz hem girişlerde ek seçeneklerden yararlanmış olursunuz.

Hesap sahiplerinin profil alanlarında eksik olan yerleri doldurmalarını öneriyoruz. Doğrulama yapılmayan giriş yöntemlerinin de onaylanması size yarar sağlayacaktır.

müşteri hizmetleri