Windows 11 arama çubuğu çalışmıyor çıkmıyor

Windows 11 arama çubuğu çalışmıyor ya da arama butonu çıkmıyor hatası ilerleyen dönemlerde karşımıza çıkabilir. Çözüm tarafında önerdiklerimiz iş görecek.

Windows 11, Microsoft’un geliştirdiği bir sürümdür. Windows 10 kullanıcıları ücretsiz şekilde Windows 11 e geçebilmektedir. Yeni sistemin 2021 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülmesi tahmin edilmektedir. Önceki sürüme göre daha hızlı, yeniliklerle dolu bir sürüm olacaktır.

Sistemle ilgili henüz beta aşamasının devam ettiği ve gelecek yılın ilk çeyreğinde son kullanıcılara açılacağı bekleniyor. Sistemleri uyumlu olmayanların daha önce hazırladığımız ‘Bu bilgisayar Windows 11′ i çalıştıramaz‘ adlı konumuzu kesinlikle okumalarını öneriyoruz.

Windows 11’de arama çubuğu nasıl bulunur?

Arama çubuğu görünmediği takdirde şunu yapmanın faydası olacaktır;

  • Görev çubuğuna basılı tutup sağ tıklamak
  • Arama kutusuna basmak
  • Arama kutusunu göster seçeneğine basmak

Arama çubuğunu görebilmek için bu bir seçenektir. Diğer yol ise görev çubuğundan başlangıca gelerek ayarlar, kişiselleştirme ve ardından görev çubuğu sekmesine basmak görev çubuğunun yerinin görmek için faydalı olacaktır. Bu şekilde görev çubuğunun nerede olduğu öğrenilir ve yeri ayarlanabilir.

Aşağıdakiler çoğu versiyonda işe yaramakta ve yenisinde de denenebilir. Bu işlemlerden önce yedeğinizi almak isterseniz daha sağlıklı bir yol olacağını düşünmekteyiz.

Windows 11 arama butonu çalışmıyor çıkmıyor

Windows 11 görev çubuğu çıkmıyor veya çalışmazsa

Windows 11 kullanıcıların görev çubuğu çalışmama gibi bir sorunu olabilir. Bu sorun sırasında görev çubuğu siyah bir ekran olarak görülür veya aradığınız ekran çıkmaz. Arama butonu çıkmıyor sorunu karşısında yapılacak birkaç çözüm vardır. Bunlar arasında;

  • Bilgisayarı yeniden başlatmak
  • Bilgisayarı fabrika ayarlarına getirmek
  • Windows Key + R tuşlarına basılı tutmak
  • Windows yetkili servislere haber vermek
  • Sistem geri yüklemeyi sorunsuz bir tarihle seçip çalıştırılması (Yazı sonundaki konu içerisindekiler işinize yarayacak)

Bunlar sorunun çözümüne yardımcı olabilecek formüllerdir. Eğer düzelmediği durumda yetkili servislere haber vermek veya form doldurmak daha iyi olur.

Artı onarım seçeneğinin çalıştırılarak eksik olan yerlerin düzeltilmesi sağlanabilir. Virüs bulaşmasından dolayı arama butonu açılmıyor ise açılışta virüs taramayı flash bellek üzerinden yapabilirsiniz.

Son olarak sorun giderme ve duruma göre sistem alanına (Denetim masasından) girip sıfırla seçeneğinin kullanılarak dosyalar silinmeden Windows sıfırlanabilir.

Windows 11 arama çubuğu çalışmıyor çıkmıyor