YouTube bu video yükleyici tarafından kaldırıldı

YouTube' da dizi izlerken videonun yükleyici tarafından kaldırılmasına şahit olan var mı? Daha doğrusu gün içerisinde izlediğiniz dizinin kaldırılmasına.

Andronova

Bu video yükleyici tarafından kaldırıldı, YouTube kullanıcılarının bu aralar karşısına sık çıkan yükleme hatasına tanımlanan uyarı mesajıdır. Bizim bir kaç yerde karşımıza çıktı ve neden çıktığını bunlara bakarak anladık. En son TRT’ nin popüler bir dizisinde denk geldik. Dizinin son bölümü YouTube’ a düştü ve açıp kısa bir dakikalığına izleyip duraklatıp ilerleyen saatlerde izlemek istediğimde böyle bir mesaj ekran çıktı. Kısaca yayın için henüz erkendi diyerek geri çekip parçalar halinde yayınlamak daha işlerine gelmişti.

Yukarıdaki anlattığımız dışında çıkma sebeplerini maddeler halinde göstereceğiz.

 1. Yayıncı kuruluşunun kaldırma kararı alması.
  • Erken görmesi ve para kazanmaya yönelik parçalı halde daha faydalı olması

  • Yanlışlıkla yayına almaları ve sonrasından yayınını durdurmaları

  • İçeriğinde problem yaşatacak şeylerin olması

  • Yeni çıkacak bölümün o hafta yayında olmayacağından eskisini biraz geç yayınlamak istemeleri

 2. Kullanılan cihazlardaki bir sebeple alakalı olabilir.
  • Burada başlıkta bulunan mesaj pek çıkmaz. Genelde siyah ekranda kalmayla alakalı olasılığı yazmak istedik. Örnek yerin yeterli olmaması, tarih yanlışlığı ve sistemdeki aksaklıklar.
 3. Bağlantı tarafında oluşan sıkıntılar.
  • Kullandığınız bağlantı içerisinde yabancı yerden giriş gibi yardımcı uygulamalar kullanılması
  • Yurtdışı için henüz gösterime alınmaması ve Türkiye’ de yer alanlarda ise vpn kullanıma bağlı erişim engeli
  • Geliştiricinin kullanıcıyıcı yaptığı bir şeylerden dolayı engellemesi. Ceza verilme durumu da olabilir.

Her ne kadar yukarıdaki nedenleri sıralasakta genelde çıkma sebebi henüz yayına alınmak istenmemesi. İlgili bölümün önemli sahnelerini veya genelini part şeklinde yayına alınmasıyla daha fazla reklam geliri elde ediliyor.

İnternet, hesap ve cihaz bazlı banlanma durumlarında test için bu saydıklarımızı kullanmadan başka yerden ve cihazdan deneme yapılması. Oturumla girenlerin çıkışa atmaları, tarayıcı kullananların alternatif tarayıcılarla ve sistemlerle kontrol etmelerini öneriyoruz.

YouTube bu video yükleyici tarafından kaldırıldı

Kaldırılan videoyu izlemek için bir çözüm bulabilmek adına Google’ da aramalar yapanlara önerimiz çok zorlamadan yapacağınız iki şey olacak. Tabi bunlarında bir garantisi bulunmuyor ama daha önce işe yaradığını gördük. Birincisi vpn kullanılması ve ikincisi ise vpn (Opera) özelliğine sahip tarayıcılarla videoların açılmaya çalışılmadı.


Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2021, 02:30

Andronova