Soy ağacı sorgulama nasıl yapılır

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

Turkiye.gov.tr yani e-Devlet üzerinden soy ağacı sorgulama hizmeti başlayalı büyük ilgi çekti. Öyle ki nüfus müdürlüğünün yani e-Devlet sayfası ya yavaş açılır ya da açılmıyor hale geldi. Şuaralar sorun yok…

Sponsorlu reklam

Soy ağacı öğrenme hizmeti yakın zamanda Nüfus müdürlüğünün başlattığı bir hizmet. Bu sorgulamayı e-Devlet üzerinden yani Turkiye.gov.tr adresinden yapabiliyorsunuz. Tabi ilk zamanlar çok yoğun kullanımdan dolayı bu hizmet ara ara kaldırıldı. Şu an devam ediyor. Bazen yine yoğun kullanımdan dolayı e-Devlet yavaş açılabiliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Soy ağacı sorgulaması için ilk önce e-Devlet hesabınızın olması gerekiyor. Eğer yoksa bulunduğunuz il / ilçe den PTT şubesine giderek kayıt olabilirsiniz. e-Devlet hesabım var ama şifremi unuttum diyenler içinde kolay yoldan şifre sıfırlama adımlarını yapabilirler. Şifre sıfırlama da sizin T.C kimlik numaranız ve yakınlarınızdan birinin kimlik numarası istenir. Bu yakınlar anne, baba, eş veya çocuk…

Sponsorlu reklam

Soy ağacı öğrenme hizmeti şu an da mobil uygulaması üzerinden yani Android (Google Play Store) ve iOS iPhone (App Stor) uygulaması üzerinden yapılamamakta. İster cep telefondan ister bilgisayardan tarayıcı üzerinden yani Safari, Google Chrome, İnternet Explorer veya Molzilla dan yapabilirsiniz.

e-devlet soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İlk önce tarayıcıdan Turkiye.gov.tr sitesine giriniz. T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi giriniz. Açılan anasayfada alt tarafta “en çok kullanılan hizmetler” başlığı altında Nüfus müdürlüğünü bulunuz. Eğer bulamazsanız kurumlardan ya da ara kısmına “Nüfus” yazarak bulabilirsiniz. Bulmanız gereken “alt üst soy bilgisi” yazısı. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Soy ağacı sorgulama ekranına ulaştıysanız, aşağıda size sorgulama işlemi talebinin işleme alındığını ve kısa süre içerisinde telefona SMS ya da e-posta adresine maille bilgilendirme yapılacağı yazacak. Gelecek mesajın içeriği işlemin tamamlandığı ve e-Devlet hesabınıza girip soy ağacı bilgilerini incellemeniz. Yani yukarıdaki adımları tekrar yapacaksınız.

Soy ağacı uygulaması

e-Devlet soy ağacı sorgulama: e-Devlette girdiyseniz kurumlar bölümüne giriniz. Ya da anasayfa altındaki “en çok kullanılan hizmetler” başlığına tıklayınız. Bulamayanlar ara kısmına nüfus yazarak “Nüfus ve vatandaşlık işleri” başlığına tıklayabilirler.

Soy ağacı sorgulaması

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Nüfüs müdürlüğü alt başlığında alt soy bilgisi sorgulamasına ulaşabilirsiniz. Buraya girdiğinizde aşağıdaki gibi bir bölüm açılacak ve soy ağacı sorgulaması işleminin tamamlandığını ve bilgi için ya cep telefona ya da e-posta adresinize bilgi mesajını göndereceklerini yazan metinle karşılaşacaksınız. Sonrasında gelen mesaj ile tekrar e-Devlet’ e girerek aynı bölümden detayları görebilirsiniz. Bilgierin yansıması gün içerisinde olacaktır. Yani ilk giriş yaptığınızda, soy ağacı sorgulama talebi işleme alınıyor. Sonrasında soy ağacı öğrenme sayfaya dahil ediliyor. www.andronova.net

Soy ağacı e-devlet sorgulamasıSoy ağacı öğrenme

Soy ağacı sorgulama sorunu

Aile bilgilerine ulaşacağınız ekran bazen aşırı yoğunluktan tam açılmayabiliyor. Yani bazı yazılar çıkmayabiliyor. Bu durumda sayfayı yenileyebilir ya da sayfayı kapatıp yeni sayfa açıp yeniden giriş yapıp deneyebilirsiniz. Android ve iPhone üzerinden de tarayıcı ile Turkiye.gov.tr! yi yazarak girip kontrol edebilirsiniz.

Nüfüs müdürlüğünün soy ağacı sorgulama hizmeti ile ilgili soru ve sorunlarınız için haberimize yorum bırakabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2018, 14:06

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak