Söylenti: iWatch’ın Sağlık Sensörü Belli Oldu!

Giyilebilir teknolojiler son günlerde oldukça popüler. Giyilebilir teknolojiler kişisel kullanım açısından sağlık bilgilerine ulaşılması konusunda bizlere yardımcı oluyorlar. Samsung 24 Şubatta düzenlenen Dünya Mobil Kongresinde tanıttığı Galaxy S5’in arkasına da parmak dokunuşundan nabız sayan bir sensör koyarak bu konuda büyük bir yeniliği de bizlere sunmuş oldu. Apple‘ın da giyilebilr teknolojiler üzerinde çalıştığını ve bu teknolojiyi çok yakında bizlere sunacağını belirtmiştik. Apple iWatch’ın üzerine yerleştireceği bir sensör ile birçok analiz değerini insanlara sunmayı amaçlıyordu ama Google’ın akıllı saatler için geliştirdiği yazılımı tanıtmasıyla Apple, bu teknolojinin gelişimini şimdilik rafa kaldırmış gibi görünüyor.

Apple’ın bu yıl tanıtacağı iWatch sensörler konusunda pek yardımcı olamayacakta olsa bu gün Vital Connect tarafından tanıtılan yepyeni bir sensörün iOS cihazlar ile ortaklaşa çalışabildiğinin tanıtılmsıyla iWatch’ın bu donanım ile kullanılabilecek olması ihtimali belirdi. HealthPatch adı verilen bu teknoloji ile kişisel kalp atım hızı en gerçek şekilde tanımlanabilecek. Samsung Galaxy S5 ile birlikte sunduğu kalp atış hızı sensörünün her zaman doğru sonuç vermediğini ve kimi zaman arka arkaya yapılan testlerde alakasız sonuçlara imza attığını da belirtelim.

galaxy-s5

Bu sebeple Apple yeni ürünü iWatch’ta saat üzerinde bir sensör yerine dışarıdan bir geliştiricinin geliştirdiği bir sensörü kullanacağı belirtiliyor. Vital Connect firmasının geliştirdiği HealthPatch adlı bu sensörün nasıl çalıştığını ve iOS cihazlar ile ne şekilde entegrasyon sağladığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir