SSK ve Bağkur hizmet birleştirme nasıl yapılır

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

SSK ve Bağkur hizmet birleştirme çoğu emekli olmak isteyenlerin sorduğu sorulardan biri. Tabi eskiden daha çok merak edilen bir durumdu.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Hizmet birleştirmesi, 2008 yılına değin Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı adı altında sosyal güvenlik kurumu bulunmakta idi. 2008 yılında Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı SGK adı altında çek çatı altında toplanmıştır. 2008 yılına kadar farklı farklı sosyal güvenlik kurumların bağlı hizmet veren kişilerin emekliliklerinden önce bu hizmetlerini birleştirmeleri mümkün kılınmıştır. SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı dışında, diğer banka sandıklarına bağlı olarak gerçekleştirilen hizmetlerinde birleştirilmesi mümkündür.

Hizmet birleştirmesi ne zaman yapılmalıdır?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) öncesi farklı kurumlarda istihdam edilen kişilerin, en geç emekliliklerine 6(altı) ay kalan hizmet birleştirmesine ilişkin başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Hizmet birleştirmesine ilişkin başvuru nereye yapılmalıdır?

 Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) öncesi farklı farklı sosyal güvenlik kurumlarına bağlı olarak hizmet veren kişilerin hizmet bildirme koşulları çerçevesinde birleştirme talep eden kimse bizatihi, başvuru talep dilekçesini(eksiksiz şekilde doldurulmalıdır) bağlı bulunduğu son kuruma teslim etmelidir.

Yapılan başvurunun akabinde, başvuru sahibinin hizmet süreleri, nerelerde hizmet verdiği vs. gibi hususlar dikkate alınarak 1(bir) ay gibi bir süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yapılacak yazışmalar neticesinde hizmetler birleştirilir. Başvurunun ne aşamada olduğu, sonuçlanıp sonuçlanmadığı gibi hususlar e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir.

Hizmet birleştirme dilekçesinde neler bulunmalıdır?

Hizmet birleştirmeye ilişkin bağlı bulunulan kuruma yapılacak başvuru dilekçesi doğru bilgileri içerir şekilde eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Dilekçenin olmazsa olmaz unsuru hizmet numarası olup, hizmet numarası başvuru dilekçesinde yer almayan başvuru sahiplerinin dilekçeleri kabul edilmez. Hizmet numarasının bilinmemesi halinde e-devlet üzerinden öğrenilmesi mümkündür.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
SSK ve Bagkur hizmet birlestirme 1
SSK ve Bağkur hizmet birleştirme nasıl yapılır

Hizmet birleştirmesi nasıl hesaplanır?

Hizmet birleştirmesi hesabında, yıl 365 gün ay ise 30 gün olarak baz alınacaktır. Birleştirilen süreler toplanır iken aynı anda çalışılan süreler, prim yatırılmayan süreler ve itibari hizmet süreleri, yani 5510 Sayılı Sosyal Sigortalara ilişkin mevzuatın, ilgili maddesinde yer verildiği üzere İtibarî hizmet süresi, mevzuata göre alınabilecek aylıklar ve toplu ödemelerin hesaplanmasında göz önüne alınan, ancak ilgili mevzuat ile verilmiş hakları elde etmek bakımından lüzumlu görülen emeklilik ikramiyeleri, yaş sınırı ve prim ödeme gün hesabında dikkate alınmayan müddet olarak tanımlanabilecek süreler hesaplamaya eklenmez.

SSK ve Bağkur hizmet birleştirme için detaylı bilgiyi devletin resmi web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir