Stok Android ile Çalışan Galaxy S4 Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google I/O etkinliğinin kuşkusuz en dikkat çeken tanıtımı stok Android ile çalışan Galaxy S4 oldu. Hakkındaki iddialar etkinliğe kısa bir süre kala başlayan Galaxy S4 Google Edition açıkçası birçok kullanıcıyı şaşırtmıştır. Nexus S ve Galaxy Nexus sonrası yolları tekrar kesişen Google ve Samsung aralarının bozuk olduğunu iddia edenlere nazire yaparcasına bir ortak girişime imza attı.

Andronova

Nexus programına dahil edilen Galaxy S4, tasarım ve donanım anlamında farklılık taşımıyor. Telefonda 16GB’lık dahili depolama birimi, 2.600mAh kapasiteli pil, 5-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü Super AMOLED ekran, 2GB RAM, microSD kart desteği, 4G LTE, Android 4.2.2 (TouchWiz Nature’dan arındırılmış) ve 13MP çözünürlüklü CMOS sensörlü kamera gibi dikkat çeken teknik özellikler yer bulmakta. İşlemci biriminde ise LTE versiyonunda olduğu gibi 4 çekirdekli Qualcomm 600 işlemcisi yer alıyor.

media 16907

Beyaz renkte LTE ve 32GB destekli Nexus 4 iddialarının kol gezdiği, Google’ın Nexus 5 için LG ile tekrar masaya oturduğu ve Motorola cephesinde “X Phone” söylentilerinin arttığı şu dönemde Galaxy S4’ün Nexus programına dahil edilmesine açıkçası bir anlam vermek zor. Google’ın sanki burada Samsung ile Nexus telefonlarda uzun bir süre çalışmayacağı, ancak bağların koparılmaması adına bir ortak girişim oluşturmuş olabilir; ya da bir dönem sıklıkla dile getirilen Nexus programının temelleri atılıyor olabilir. Kısa bir hatırlatma yapacak olursak; söz konusu program sayesinde Android işletim sisteminin kanayan yarası olarak gösterilen güncellemelere bir çözüm getiriliyordu. Samsung en azından üst sınıf bazı telefonlarını iki farklı yazılımla kullanıcıların beğenisine sunabilir. Burada yine bir konuya değinecek olursak; dileyen kullanıcı stok Android ile çalışan telefona TouchWiz Nature arabirimini hazırlanan ROM’larla kullanabilecek.

Nexus cihazların donanımından tutunda yazılım ve tasarımında söz sahibi olan Google, Galaxy S4’e ise sadece saf yazılımı ile destek sundu. Bunun dışında karşımıza çıkan diğer tüm detaylar Samsung imzası taşıyor. Galaxy S4’ün Nexus programına dahil edilmesiyle sön dönemdeki bazı geleneklerin de yıkıldığı görülüyor. Bunları sıralayacak olursak;

-Galaxy S4’te fiziksel bir buton yer almakta, oysa Nexus cihazlarda ekran üzerine konumlandırılan yazılım tuşları yer bulmakta.

-Google, kullanıcıları bulut hizmetlere yönlendirerek Nexus cihazlarda microSD kart desteği sunmamakta. Oysa Galaxy S4 64GB’a kadar hafıza artırımına olanak sunuyor.

-Nexu cihazları popüler kılan ve cezbeden detayların başında bütçe dostu fiyatları geliyor. Play Store içn geçerli olan söz konusu fiyatlar ise Google tarafından belirleniyor. Galaxy S4 Google Edition ise 649 dolardan yani Galaxy S4’ün Amerika fiyatı ile benzerlik gösterecek.

– Nexus 4 ile başlatılan çıkarılamayan pil yapısı ilerleyen dönemlerde karşımıza çıkması muhtemel Nexus telefonların tümünde yer bulacak. Oysa Galaxy S4’te çıkarılabilir bir pil yer almakta.

-Nexus cihazlarda tasarım kısmına da Google müdahale etmekte. Galaxy S4 ise yayınlanan videoda görüldüğü üzere Samsung tasarım ekibinin bir meyvesi.

Netice itibariyle yıl içerisinde birçok türevinin göreceğimiz Galaxy S4 (Mini, Active, Zoom ve Google Edition) yıla damga vuracak telefonların başında geliyor. Uzun süre Nexus telefonlarda stok Android deneyimi yaşayan biri olarak açıkçası böyle bir tercihin sunulmasını olumlu buluyorum. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın