Suya düşen iPhone şarja takılır mı şarj olur mu?

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Suya düşen iPhone şarja takılır mı merak edenlerin sorduğu diğer sorulardan biri ise suya düşen iPhone şarj olur mu oluyor. Bu iki başlık çok önemlidir ve dikkatli olunması gerekiyor. Aktardığımız bilgiler dışında ilgili telefonların yetkili servisleri ile de görüşülmesi daha sağlıklı olur diye düşünüyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Gün boyu yanınızdan ayırmadığınız iPhone telefonunuz elinizden kayarak suya düştü veya üzerine su dökülüp ıslandı. Bu durumda paniğe kapılmaya gerek yok. Doğru uygulamalarla telefonunuzu olası bir riske karşı koruyabilirsiniz.

Aşağıdakileri uygulamadan önce bir uzman yardımı almanızı da öneririz. Ama önce kesinlikle şarja takılmamalı, açılmamalı ve bataryası çıkabilen telefonların bataryaları sökülmelidir. iPhone’ da bu pek mümkün olmadığından güç butonuna basılmaması sağlıklı olacak.

iPhone suya düşünce ne yapılmalı?

Akıllı telefonunuzun markası modeli ne olursa olsun akıllı telefon suya düştüğünde yapmanız gerekenleri adım adım sıraladık;

 • İlk olarak telefonunuzu hemen sudan çıkarın ve kağıt havlu veya o an yanınızda bulunan bir bezle iyice kurulayın.
 • Telefonunuzu derhal kapatın. Şarjdaysa fişten çekin. Telefonunuz açık kaldığında sızan su, çalışmakta olan cihazın ısısı nedeniyle diğer parçalara yayılabilir.
 • iPhone kılıfını çıkarın, kulaklık ve benzeri bir kablo bağlantısı varsa çıkarın.
 • SIM kart, batarya gibi su nedeniyle zarar görebilecek parçalarını çıkarın. Öncelikle cihazın pilini çıkarın. Böylece cihazın kısa devre yapmasını engelleyebilirsiniz. Ardından telefonun SIM kartını çıkarın. Telefon bozulsa dahi SIM kartınızı başka bir cihazda kullanabilirsiniz.
 • Telefonu temiz bir havlu veya kuru bir bezle nazikçe kurulayın. Cihazı biraz sallayıp içinde su kalıp kalmadığını kontrol edebilirsiniz. Saç kurutma makinesi ile kurutmayı aklınızdan geçirmeyin.
 • Bezin dışında kurulama işlemi için pamuk ve kulak temizleme çubuğundan yararlanabilirsiniz. Normal bez ve havlular suyu yeterince çekemeyebiliyor. Bu noktada pamuk daha etkili bir sonuç veriyor. Ayrıca kulak temizleme pamuğu ile ufak delikleri temizlemek daha kolay.
 • Yeni aldığınız kıyafetlerin ceplerinde ve çantalarda bulunan kağıt paket içerisindeki kum taneciklerinden oluşan slika jeli, telefonunuzu temizleme amaçlı kullanabilirsiniz. Ürünlerin paslanma ve küflenmesini önleyen Slika jel, suyun bir anda emilmesini sağlıyor. Telefonunuzu slika jel ile dolu bir kaba koyduğunuzda cihaza sızan su ve nemin bir anda kaybolacağına şahit olabilirsiniz.
 • Slika jel bulmak zor ise, aynı etkiyi pirinç ile denersiniz. Telefonunuzu bir torba dolusu pirincin içine koyun. Böylece pirinç tanecikleri cihazınıza kaçan suyu hızlıca emecektir. Pirinç dolu bir torba veya kavanozda kapağı kapalı bir halde 1-2 gün bekletmeniz gerekli. Ancak telefon pirinç içerisinde hava almayacak şekilde durmalı. Vakumlu poşet veya yiyecek saklama kabı kullanarak hava almasını önleyebilirsiniz.

Suya düşen iPhone şarj olur mu?

Telefon suya düşünce şarj olur mu şeklindeki bir sorunun cevabı değişken olur diye düşünüyoruz. Malum soranın ne demek istediği önemlidir. Bir kısmı teknoloji ile azda olsa haşır neşir olurken, diğer bir kısmın pek alakası olmuyor. Bundan dolayı her iki türlü bunun cevabını vereceğiz.

iPhone suya düştü şarj olur mu şeklinde yazarsak cevabı olacaktır ama kısa süreliğine olma olasılığı yüksek. Lakin sonrası büyük sıkıntı olacak. Eğer cihazınızı açmaz ve pil yerinden çıkabiliyor ise söküp kurutulduğunda ve gerekli bakım işlemlerini düzgünce yaparsanız bundan sonra belki kullanımda sorun yaşamazsınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Gelelim diğer türlü sorulacak soruyor. Suya düşen iPhone şarj edilir mi sorusunun cevabı ise hayır edilmez. Edildiği takdirde hızlıca anakart üzerinde büyük tahribat meydana gelir. Şarja takmaz ve kullanım için güç düğmesine basmazsanız bir ihtimal cihaz kurtulur.

İki gün sonra telefonunuzun tamamen kuruduğuna emin olduktan sonra cihazınızı şarja takmalısınız. Şarjı tamamen dolana kadar bekleyin. Sonrasında telefonunuzu açmaya çalışın.

Bu uygulamalara rağmen telefonunuzda bir düzelme olmazsa, cihazınızın yetkili servisinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca garanti süreniz devam ediyorsa cihazınızı aldığınız yere götürebilirsiniz.

Bu önerilerimiz suya düşen tablet cihazlarınız için de geçerli. Özellikle yaz aylarında artan suya düşme kazalarının engellemek için cihazınızı deniz ve havuzdan uzak tutmanızı öneririz.

Suya dusen iPhone sarj
Suya düşen iPhone şarja takılır mı şarj olur mu?

Suya düşmüş telefonun daha sonra kullanımı

Her ne şekilde gerekli temizlik ve bakım işlemleri yapılmış olsa dahi, ilerleyen zamanlarda herhangi bir arıza çıkmaz diye kimse size garanti veremez. Sıvı teması olan telefonun sonradan arızalandığı çok sık duyulur.

Teknik servisle işinizi çözeceklere tavsiyemiz bu işlemi yapacak kişinin kesinlikle bu konuda iyi bir tecrübesi olması gerekir. Tamir yapar ama düzgün şekilde temizliği ve onarımı yapmamışsa bir zaman sonra ekranda kaymalar, renk değişimleri, ses gelmeme veya gitmeme ve dahası ile karşılaşırsınız.

Sıvı teması olan iPhone telefonunuzda ilk yapacağınız işlem gerekli kurutmayı yapmanız olacak. Saç kurutma makinesi kullanacakların aşırı ısı uygulamadan bunu yapması önerilir. En iyisi güneşli bir ortama bırakmak. Lakin ekran güneş almamasını öneririm. Uzun bir saat bu şekilde durduktan sonra sıvı kontrolü yapıp ondan sonra açmak isterseniz denersiniz. Ama önerimiz yine bir teknik servisle görüşmeniz olacak.

Önemli bir ayrıntından söz etmek istiyoruz. Telefonların kulaklık ve şarj soketi girişinden su girişi daha sık oluyor. İşlemleri uzman desteği almadan yapanlara tavsiyemiz bu iki alanına yoğunlaşmaları olacak. Cihazı ters istikamette salladığınızda kesinlikle sıvı ilgili alanlardan çıktığını göreceksiniz.

İlk işlemlerden sonra kullanıma devam edenler

Yukarıdakileri veya bazılarını uyguladıktan sonra cihazınızı açtınız ve sorunsuz çalıştığını gördünüz. Artık herhangi bir şey denemeden kullanıma devam edeceğinizi düşünüyoruz. Lakin bu yanlış bir düşünce olacak. İlk zaman problem çıkmadığını görüp devam ettiğinizde sonradan sağından solundan sıkıntılar başladığını göreceksiniz.

Ne yapmalıyım? Önerimiz içeriğimizin tamamında anlattıklarımızdan yapacaklarınızı sonradan yine yapmanız olacak. Örnek kurutmaya devam ediniz. İçiniz açabileceğiniz cihazların alkol ile kesinlikle temizlenmesini öneriyoruz. Bu işlemi daha sonra tekrarlanması daha iyi olur.

Sıvı temasında garanti şartları neler?

Burada ne yazık ki sizin için pek olumlu cevap gelmez. Gelme ihtimali olanlar ise sıvı temasına karşı belli bir garanti verilen modellerdir. Onlarda belli bir süre ve miktardaki suya veya sıvıya karşı garanti veriyor. Cihazın içerisinde sıvı temasını kontrol ettikleri bir parça var. Bunun durumuna göre karar verdikleri oluyor.

Garantiye sokmak veya tüketici hakem heyetine başvuruda bulunanların alacağı cevap şöyle oluyor:

 • Bilirkişi kontrolünden sonra bir rapor tutularak garanti kapsamına çıkarıldığı yazılır.
 • Yasal iş gününü dolduranların ücret iadesi veya cihaz değişiminde bulunmaları için karar verilme olasılığı var. İsterse garanti dışına çıkan bir durum olsa dahi.
 • Mahkeme yolunu tutanlarda oluyor. Yine burada mahkeme tarafından bilirkişi araması yapılır. Gelen rapora göre karar verilir.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir