Suya düşen telefonu kurtarma

blank

Mobil cihazlar devamlı yanımızda bulunduğu için suya düşme olasılığı çok fazladır. Peki denizde suya düşen bir cep telefonu nasıl kurtarılır? Tabi ki yüzme biliyorsanız 🙂

Mobil cihazlarda insanların başına gelebilecek en olumsuz durumlardan biride cihazların suya düşmesidir. Bu durum sonucunda cihazınız kapanabilir, çalışabilir veya çalıştığını zannedebilirsiniz. Peki telefonumuzun başına böyle bir olumsuz durum geldiğinde ne yapmalıyız ? Telefonumuz ıslandığında ilk olarak ne gibi müdahaleler yapmalıyız.

Piyasada şuan kullanılan telefonların hepsi suya karşı açıkçası bir dayanıklılığı yoktur. Her ne kadar IP sertifikasının sahip olursa olsunlar her telefon suya düştüğünde zarar görebilmektedir. Peki telefonumuz suya düştüğünde ilk olarak ne yapmalıyız? Bu sorunuza cevap vererek yazımıza devam edelim;

Suya düşen telefonu kurtarma

Suya düşen telefonu kurtarma

  • İlk olarak yapmanız gerek telefonunuz suya düştüğünde çok beklemeden telefonu sudan çıkarmanızdır. Çünkü suda ne kadar uzun kalırsa sudan etkilenen parça sayısı da o kadar artmaktadır. Bundan dolayı ne kadar erken çıkarırsanız telefonunuz o kadar az zarar görür.
  • Eğer telefonunuz çalışır konumda ise hiç beklemeden kapatınız. Çünkü işlemci ve diğer parçalar bataryadan enerji alarak çalışmaktadır. Su bu aşamada bu parçalara ulaşırsa bir daha çalışmamak üzere bozulabilir.
  • Bu işlemden sonra telefonunuzun bataryasını  çıkarınız. Ardından telefon üzerinde sökülebilen bütün parçaları  çıkararak suyun telefonunuzdan akmasını sağlayınız.
  • Daha sonra ise telefon yüzeyinde bulunan ıslaklığı gideriniz. Herhangi bir mendil ile telefonu temizleyiniz. Ayrıca telefonu çok sarsmadan yavaşça telefonu sallayınız. Bu işlemleri yaparken telefonunuz azara vermeyiniz. Son olarak ise telefon içerisinde suyu çekebilmek için düşük çekimde elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Tabiki bu işlemler riskli işlemlerdir. Eğer tecrübeniz yoksa uygulamayınız. www.andronova.net

Suya düşen telefonda ilk yapılması gerekenler

Bu aşamadan sonra ikinci aşama olan kurtarma yöntemlerine geçelim;

  • İlk olarak en çok bilinen nem alma yöntemi pirinç kullanabilirsiniz. Pirinç nem alma özelliği sayesinde telefonunuzda bulunan nemi çekebilir. Telefonunuz ile pirinçi bir kilitli poşet içerisine koyarak bu işlemi yapabilirsiniz. Tavsiye edilen süre ise 48 saattir.
  • Diğer bir seçenek ise sıcaklıktır. Telefonu suya düşen kullanıcılarının yaptığı ilk işlemlerden birde budur. Telefonunuzu güneşin altına koyarak kurumasını sağlayabilirsiniz. Fakat çok uzun telefonunuzu güneş altında bekletmeyiniz. Ayrıca bunun yanında soğuk üfleyen saç kurutma makinaları ile de en düşük seviyede kullanabilirsiniz.
  • Ayrıca kedi kumu da pirinç gibi nem alma özelliğine sahiptir. 
  • Genellikle ayakkabı kutuları içerisinde kullanılan silika jel poşetlerini de nem almak için kullanabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 20:03

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!