Tarayıcı virüsü Toolbar eklentileri nasıl silinir

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Tarayıcı virüsü Toolbar eklentileri silme programı olarak kullandığınız antivirüs programlarının içeriğinde yer alan bu özelliğe sahip firmalar tercih etmenizi öneririz. Eskiden harici olarak kullanılırdı ve uzun bir zamandır artık popüler antivirüs programlarında yer alıyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Tarayıcınızda isteğiniz dışında oluşan araç çubukları ve eklentileri kaldırmak artık gayet basit.

Tarayıcınız üzerinden internette dolaşırken, ya da bilgisayarınıza yeni bir program yüklemek istediğiniz zamanlarda, yanlışlıkla yeni bir araç çubuğu veya eklenti yüklemeniz mümkün. Yeni yüklenen bu uygulamalar yüzünden tarayıcınızın tüm kontrolünü kaybedebilir, istemediğiniz sayfalara yönlendirilebilirsiniz.

Artık bu tür eklenti ve araç çubuklarını kaldırmak oldukça basit. Ünlü güvenlik firması Avast’ın bu tür durumlar için çıkarttığı programı yükleyerek, siz de tarayıcınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Tarayıcı virüs eklentisi kaldırma

Öncelikle yapmanız gereken Avast’ın resmi sitesine giderek Avast Browser Cleanup programını indirmek. Bu tarayıcı temizleme programı ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İndirilen yardımcı aracın kısa bir yükleme işlemi vardır. Kullanıma hazır olan araca gerekli erişim izinlerini verin.

Bazen tarayıcılarda eklentilerin bir kısmı kaldırılmamış durumda oluyor. Tarayıcı sıfırlamanın dahi işe yaramadığı zamanlarda virüslü uzantıların kaldırılması için manuel işlem yapıldığı gibi bağımsız bir araç kullanmanız gerekecek.

Tarama yapılırken tümünün temizlenmesi veya tek tek seçerek de işlem yapmanız mümkün. Olur da önemli bir şeyin kaldırılmasına neden olacak işlemleri engellemiş olacaksınız.

Eklendi kaldırma sorunu çıkan kullanıcıların önce devre dışı bırakma seçeneğini denemeleri, sonra tarayıcının üzerinden temizleme aracı kullanmalı ve son olarak yardımcı programlara yönelmeniz gerekecek.

Tarayıcı virüsü temizleme sorunu

Tüm işlemlerin tamamlanmasından sonra tarayıcıdan çıkıp tekrar açıp kontrol edin. Olası aksaklıklarda son işlemse sistem geri yüklemenin Windows işletim sisteminden yapılması. Böyle bir şey çıkmadan önceki güne dönerek sorunsuz kullanım yapacaksınız. Örnek içeriğimiz Windows 11 sistem geri yükleme yazısına göz atınız.

Tarayici Toolbar eklentileri
Tarayıcı virüsü Toolbar eklentileri nasıl silinir

Geri yüklemenin çalışmadığı durumlarda bilgisayarın yeniden başlatarak flash bellekle temizleme işlemi yapılması daha sağlıklı olacaktır. Bunun dışında tarayıcının kaldırılması ve kırıntılarında temizlenmesi gerekiyor. Sonraki kurulumun temiz yapılmasından sonra bir ihtimal regedit üzerinden elle silinme işe yarayacak.

İnternetten temizlemede kullanılan araçlar

Eset, kaspersky ve bir çoğunun exe olarak web sitesinden indirme dosyası bulunmakta. Bunların direk çalışması veya kurulumlarından sonra internet üzerinden gerekli güncel verileri alıp ve sonrasında tarama çalıştırılıyor. Temizleme işleminin başlatılmadan önce sistemde hangi dosyaların taranacağı ve tespit edilen virüslerde ne gibi işlem yapılacağı seçilmeli.

Ek bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı var. İnternet erişimine sahip sistemlerde bazen virüs uzak bağlantı yaparak sisteme farklı sıkıntılar çıkarır. Veri çalınması, sistemin açılmaması veya dosyaların şifrelenmesi gibi bir çok durumla karşılaşılması mümkündür. Bundan dolayı önce bağlantınızı kesin ve sonra temizleme veya geri yüklemeyi çalıştırın.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak