Ağda kayıtlı değil hatası çözümü nedir

facebook müşteri hizmetleri

Cep telefonumda ağda kayıtlı değil hatası alıyorum çözüm için ne yapmalıyım? Telefonunuzda şebeke yok veya sinyal yok hatası alıyorsanız, çözüm için detaylar haberimizde!

Ağda kayıtlı değil hatası çözümü nedir
21 Nisan 2017 Cuma 10:35

banner192

Uzun zamandır özellikle eski model akıllı telefonlarda ve Çin / Kore malı cep telefonlarında görülen "ağda kayıtlı değil" hatası hem çağrı almayı hemde çağrı yapmayı engellemekte. Bu sorun için aşağıda önerdiğimiz bazı adımlar nadirde olsa çözüme ulaştırmakta.

Şebeke sorununu analiz için cihazda uçak moduna almış olabilir veya şebeke ayarlarını değiştirmiş olabilir mi kontrol ediniz. Telefonu kapatıp açıp deneyiniz. Varsa hattınızı farklı bir cihazda deneyiniz. Farklı bir sim kartta cihazınızı deneyiniz.

Bu adımlar bazı modeller de farklılık göstermekte. Telefondan Ayarlar> Bağlantılar> Diğer ağlar> Mobil ağlar> Ağ operatör seçeneklerinden ağ taraması yaparak manuel operatörünüzü (Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom / Avea) seçiniz. İşlemden sonra 4-5 dakika kadar bekleyiniz. Sorun devam ediyorsa cihazı kapatıp açınız.

Unutmadan cihazı uçak moduna almış olabilir veya şebeke ayarlarını değiştirmiş olabilirsiniz.

Ağda kayıtlı değil hatası

Ağda kayıtlı değil hatası çözümü nedir

Yukarıdaki adımlar işe yaramadıysa cihazı fabrika ayarlarına döndürebilir ya da hard reset atabilirsiniz. Bu işlemde cihaz içerisinde bulunan tüm veriler silinecektir! Bu sorun aynı zamanda yazılımsal nedenlerden de olabilir. Cihazın güncel yazılımı varsa manuel yapabilirsiniz. Ya da sıfırdan ROM atabilirsiniz. Bu adımın dışında şebeke ayarlarından 3G veya 4.5G / LTE seçeneklerini kapatıp 2G / Edge seçeneğini açınız.

Ağda kayıtlı değil imei sorunu

Ağda kayıtlı değil imei sorunu

Not: Cihazınızda anakart değişikliği yapıldıysa imei kayıdı gerektiğinden bu uyarıyı alıyor olabilirsiniz. İmei kayıt sorgulamasını turkiye.gov.tr/imei-sorgulama sitesinden yapabilirsiniz. Telefon imei numarasını sorgulamak için telefonda arama yapar gibi *#06# tuşlaması ile öğrenebilirsiniz.

Şebeke yok sorunu ile karşılaşan kullanıcılar yukarıdaki adımları denemelerine rağmen hata hala devam ediyorsa, bu haberimize yorum bırakarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yorumda sorunla ilgili tüm detayları belirtmeyi unutmayınız.

banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Şebeke sorunu - 1 hafta önce
Ağ hatası çözümü hemen hemen tüm Android cep telefonları için geçerlidir. Samsung, htc lg sony xperia general mobile lenova zenfone ve iOS iPhone dahil.