Ağda kayıtlı değil hatası çözümü nedir

banner186

Cep telefonumda ağda kayıtlı değil hatası alıyorum çözüm için ne yapmalıyım? Telefonunuzda şebeke yok veya sinyal yok hatası alıyorsanız, çözüm için detaylar haberimizde!

Ağda kayıtlı değil hatası çözümü nedir
Müşteri Hizmetleri 21 Nisan 2017 Cuma 10:35

banner192

Uzun zamandır özellikle eski model akıllı telefonlarda ve Çin / Kore malı cep telefonlarında görülen "ağda kayıtlı değil" hatası hem çağrı almayı hemde çağrı yapmayı engellemekte. Bu sorun için aşağıda önerdiğimiz bazı adımlar nadirde olsa çözüme ulaştırmakta.

Şebeke sorununu analiz için cihazda uçak moduna almış olabilir veya şebeke ayarlarını değiştirmiş olabilir mi kontrol ediniz. Telefonu kapatıp açıp deneyiniz. Varsa hattınızı farklı bir cihazda deneyiniz. Farklı bir sim kartta cihazınızı deneyiniz.

Bu adımlar bazı modeller de farklılık göstermekte. Telefondan Ayarlar> Bağlantılar> Diğer ağlar> Mobil ağlar> Ağ operatör seçeneklerinden ağ taraması yaparak manuel operatörünüzü (Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom / Avea) seçiniz. İşlemden sonra 4-5 dakika kadar bekleyiniz. Sorun devam ediyorsa cihazı kapatıp açınız.

Unutmadan cihazı uçak moduna almış olabilir veya şebeke ayarlarını değiştirmiş olabilirsiniz.

Ağda kayıtlı değil hatası

Ağda kayıtlı değil hatası çözümü nedir

Yukarıdaki adımlar işe yaramadıysa cihazı fabrika ayarlarına döndürebilir ya da hard reset atabilirsiniz. Bu işlemde cihaz içerisinde bulunan tüm veriler silinecektir! Bu sorun aynı zamanda yazılımsal nedenlerden de olabilir. Cihazın güncel yazılımı varsa manuel yapabilirsiniz. Ya da sıfırdan ROM atabilirsiniz. Bu adımın dışında şebeke ayarlarından 3G veya 4.5G / LTE seçeneklerini kapatıp 2G / Edge seçeneğini açınız.

Ağda kayıtlı değil imei sorunu

Ağda kayıtlı değil imei sorunu

Not: Cihazınızda anakart değişikliği yapıldıysa imei kayıdı gerektiğinden bu uyarıyı alıyor olabilirsiniz. İmei kayıt sorgulamasını turkiye.gov.tr/imei-sorgulama sitesinden yapabilirsiniz. Telefon imei numarasını sorgulamak için telefonda arama yapar gibi *#06# tuşlaması ile öğrenebilirsiniz.

Şebeke yok sorunu ile karşılaşan kullanıcılar yukarıdaki adımları denemelerine rağmen hata hala devam ediyorsa, bu haberimize yorum bırakarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yorumda sorunla ilgili tüm detayları belirtmeyi unutmayınız.

banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Şebeke sorunu - 8 ay önce
Ağ hatası çözümü hemen hemen tüm Android cep telefonları için geçerlidir. Samsung, htc lg sony xperia general mobile lenova zenfone ve iOS iPhone dahil.
Avatar
Ethem - 3 ay önce
arkadaşlar telefon bugün hata vermeye başladı..öğleden sonra ne arama yapabildim ne de mesaj atabildim.telefon bayisine gittim sordum "yakın bir zamanda parça değişimi oldu mu" dediler.bende "evet" dedim(anakart değişti) yaptırdığınız yere götürmeniz gerekiyor dedi bana..nasıl düzeltebilirim bu sorunu?
not: Ayarlar > Diğer ayarlar > Mobil ağlar > Ağ operatörler bunu demeyin yine olmuyor..
Misafir Avatar
Ağda kayıtlı değil sorunu - 3 ay önce @Ethem
Farklı bir operatör hattını denediniz mi? Hard reset atıp denediniz mi?
Avatar
SAMET - 3 ay önce
SLM BEN HEPSİNİ TEKER TEKER UYGULADIM AMA SORUN HALEN DEVAM EDİYOR BAŞKA YÖNTEMİ VARMI ACABA.
Avatar
Cuma - 2 ay önce
Samsung s7 6.0.1 rom la Dim tlf mu şebeke gitti agda kayitli degil diyor root atınca düzeliyor bu seferde flt açılıp kapanıyor yardımcı olabilir bilirmisiniz
Avatar
Ender - 3 hafta önce
1 hafta önce telefonum şarj almadığı için,tamire verdim ne olduysa ondan sonra oldu. Tamirde aldığım günden beri agda kayıtlı değil diyor..müşteri hizmetleri ni aradım sim kart değiştirdim halen devam ediyor..telefonuma birşey mi yaptılar merak ediyorum..Samsung s5