Bluetooth kullanmak zararlı mı? Sağlığa zararları neler?

Bluetooth kullanmak güvenli mi? zararları nelerdir? Güvenli mi? Direk cep telefonu kullanmaktansa Bluetooth kullanmak daha doğru bir tercih olacak. Özellikle kablolu kulaklık.

Bluetooth kullanmak zararlı mı? Sağlığa zararları neler?
müşteri hizmetleri

Bluetooth ilk çıktığı zamanlarda sadece dosya aktarma işlemleri için bizlere hizmet etmekteydi. İki telefon arasında hızlı veri aktarımı kablosuz bir şekilde Bluetooth teknolojisi sayesinde gerçekleşmekteydi. Günümüzde ise bu teknoloji artık giyilebilir ve diğer cihazlarla bağlanabilir özellikleri taşımaktadır. Kulaklık, araç teybi, akıllı saat gibi cihazlar cep telefonumuza Bluetooth teknolojisi ile bağlanabilmektedir. Burada akıllara Bluetooth
kullanmanın güvenli olup olmadığı gelmektedir.

Cep telefonunuzun Bluetooth özelliğini açtığınızda diğer cihazların bağlanmasına olanak verirsiniz. Burada kötü amaçlı kullanıcılar cep telefonunuza bağlanarak virüs gönderme veya veri çalma gibi işlemler yapabilirler. İlk zamanlarda bu tür durumlar çok kolay bir şekilde yapılsa da günümüzde artık cep telefonları bazı önlemler almaktadır.

Bluetooth kullanmak zararlı mı? Sağlığa zararları neler?

Bluetooth kullanmak zararlı mı

Bluetooth teknolojisinin aldığı en büyük önlem eşleşme sistemidir. Cep telefonunuzdan başka bir cihaza bağlanma işlemini yaparken bir şifre üretilir. Bu şifre sayesinde istemediğiniz diğer cihazların bağlanmasını engelleyebilirsiniz. Şifre otomatik olarak üretilmekte ve karşı cihazın bağlanması için bu şifreyi onaylaması gerekmekte.

Bir diğer güvenlik önlemi ise cep telefonlarında Bluetooth özelliğini açtığınızda cihazınızın görülebilir olup olmaması seçeneklerinin sizlere sunulmasıdır. Bu özellik sayesinde cep telefonunuzun Bluetooth özelliği açık olsa da siz istemedikçe çevredeki diğer cihazlar sizin cihazınızı göremeyecektir.

Şifreleme ve görüntülenme seçenekleri sayesinde Bluetooth artık oldukça güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Alınan bu önlemler sayesinde kötü amaçlı saldırılardan büyük ölçüde korunmuş olmaktasınız. Ayrıca kullanmadığınız zaman Bluetooth özelliğini kapalı tutmanızda güvenliğinizin artması için yeterli olacaktır. www.andronova.net

Gelelim Bluetooth' un sağlığa zararları

Bluetooth ile 10 metre uzaklıktan konuşma sırasında yayılan radyosyon cep telefonu ile direk görüşme yapmadan tahmini 100 kat kadar daha düşüktür. Yani eğer telefona uzak mesafeden görüşme yaparsan daha sağlıklı olacak. Araştırmalara göre kablolu kulaklık daha sağlıklı görülürken Bluetooth kadar uzak mesafe olmadığından çok kullanımlarda özellikle imkanlardan dolayı Bluetooth kulaklık önerilmiştir. 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 01:16
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
Ercan
Ercan - 2 yıl Önce

Bence bluetooth kulaklik. Bence daha mantikli ve telefondan daha saglikli

Bnş
Bnş - 3 yıl Önce

Benim arkadaşım bluetooth lu kulaklık beyin tümörün erken tetikler dedi

YORUMLAR
YORUMLAR @Bnş - 13 ay Önce

Bu siteye gelene kadar birçok makale okudum. Direk telefondan gelen sinyale göre daha az zarar veriyor AMA günde 1 saaten fazla bluetooth timör oluşumunu tettikliyormuş. En sağlıklısı kablolu kulaklık ile konuşmak, konuşma süresince telefonu bedenimizden olabildiğince uzak tutmak gerekiyormuş.

Teknoloji haberleri