Ekrandaki parmak izi tarayıcı gerçekten güvenli mi?

Ekrandaki parmak izi tarayıcısı güvenli mi? Gecen yılın son çeyreklerinde sık sık gündeme gelen ekranda parmak izi özelliği güvenlik konusunda endişe taşıyor mu?

Ekrandaki parmak izi tarayıcı gerçekten güvenli mi?
banner192

Ekran parmak izi tarayıcıları, telefon üreticilerinin büyük çerçevelerle uğraşmalarına ve uçtan uca kadar uzanan bir ekrana sahip, gerçekten heyecan verici telefonlar yaratmalarına izin verdi. Parmak izi okuyucuları; parmak izinizin karmaşık çizgilerini okumak, taramanın sizinkiyle eşleşip eşleşmediğini ve telefonun kilidini açıp açmadığını görmek için kullanılan son derece heyecan verici teknolojilerdir.

● Tüm akıllı telefon markaları için adeta gövde gösterisi haline dönüşmesi

● Tahmin edilenden çok daha fazla ekran tasarrufu sağlaması

● Diğer parola sistemlerine göre daha güvenli olması

● Ekran parmak izi okuma süresinin gittikçe kısalması

Gibi daha birçok neden, bu teknolojinin kullanılmaya değer olduğunu gösteriyor. Son dönemlerde çıkan haberler ise, ekran parmak izi teknolojisinin daha çok sorgulanacağını gösteriyor.

facebook müşteri hizmetleri
Ekrandaki parmak izi tarayıcı gerçekten güvenli mi?

Huawei Mate 20 Pro ve OnePlus 6T ekran parmak izi

Bu yeni teknolojiyi bu yıl ilk kez Huawei Mate 20 Pro ile denemek için istekliydim. Bir süre sonra OnePlus, son birkaç haftadır günlük telefonum olan en yeni OnePlus 6T modeli de ekran parmak izi tarayıcısını kullandı.

Ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse; şu anda kullandığım OnePlus 6T' de, ekran parmak izi çoğu zaman telefonun kilidini açıyor, ancak tüm dikkatinizi telefona odaklamanız ve sensöre tam olarak doğru noktadan dokunmanız gerekiyor. Bu da bir süre sonra oldukça can sıkıcı bir hal alıyor. Huawei Mate 20 Pro gibi cep telefonlarında ise, ekran parmak izinin çok daha işlevsel çalıştığını söyleyebiliriz.

Çok fazla baskı uygulama problemi

Bu güvenlik yönteminde en önemli problemlerden bir tanesi de, çok fazla baskı uygulamanız gerekmesidir. Normal şartlarda telefonun ön yüzündeki küçük aralığa parmak izinizi okutmanız yeterliydi. Ancak ekran parmak izi ise, bundan biraz daha farklı çalışıyor.

Parmağınızı ekrana bir miktar daha fazla baskıyla bırakmazsanız, telefon kesinlikle sizin parmak izinizi algılamıyor. Yakın bir dönemde ekran üzerinden parmak izi okuma işleminin çok daha hızlı olacağını tahmin ediyoruz. Özellikle de Huawei firması, ekran parmak izi konusunda diğer firmalara göre çok daha ciddi çalışmalar içerisinde.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 00:14
YORUM EKLE
YORUMLAR