Telefonuma su kaçtı sıvı temas sorunu

Cep telefonuma su kaçtı ya da tablete su kaçtı sıvı temas etti ne yapmalıyım? Telefonuma su döküldü açılmıyor veya telefona su kaçtı çalışmıyor çözümü nedir? Telefona su temas ettiyse...

Telefonuma su kaçtı sıvı temas sorunu
müşteri hizmetleri

Cep telefona / tablete su kaçtı sıvı temas etti ne yapmalıyım? Suya maruz kalan telefonu kurtarmak için yapılması gerekenleri paylaşmaya çalıştık. Telefonuma su döküldü açılmıyor ya da su kaçtı çalışmıyor çözümü için net yapılmalı? Telefonuma su kaçtı sıvı temas sorunu için verdiğimiz bilgiler genel bilgilendirme taşımakta.

Anneniz veya çocuğunuz telefonunuza su mu kaçırdı! Evet doğru ise yazımızı iyi okuyunuz!

Annemin uzun yıllar önce bilgisayarımın klavyesini deterjanlı suya koyup temizlemesi gibi :) benzer bir durum olmuş olabilir. Tüm elektronik cihazlarda sıvı temasında genel yapılabilecek ilk yardım adımlarına yer verdik. Sizde bilgi ve tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Telefonuma su kaçtı sıvı temas sorunu

Telefonuma su kaçtı telefonum çalışmıyor

Islanmış olan akıllı cihazı kurtarma: Akıllı telefonlar günümüzde herkesin sahip olduğu teknolojik iletişim cihazlarıdır. Fakat her anımızda yanımızda taşıdığımız ve her işimizi hallettiğimiz bu cihazların başına gelebilecek en büyük sorunlardan biride ıslanmasıdır. Her teknolojik cihazda olduğu gibi su cihazların devrelerine zarar vermekte ve geri dönüşümü olmayan arızalara yol açmaktadır. Telefonunuz suya düştüyse ya da oldukça fazla ıslandıysa telefonunuzu kurtarmanın bir yolu mevcut. Bu çözüm ile telefonunuzu yüksek oranda geri kazanabilir ve eskisi gibi kullanabilirsiniz.

Telefonunuz ıslandı ise çabuk bir şekilde müdahale etmeniz gerekiyor. Telefonunuzu suya düşürdüğünüzü farz edelim. Öncelikle hızlı ve pratik bir biçimde Bataryadan başlamak suretiyle; hafıza kartı, sim kart ve varsa diğer çıkarılabilir materyalleri telefonunuzdan oldukça hızlı bir biçimde sökmeni gerekmekte. Bu işlemi tamamladıktan sonra telefonunuzu içersinde ki suyu atabilmesi için biraz sallamanız gerekiyor ardından yüzeydeki su damlalarını özenli bir biçimde hızlıca temizleyiniz. 

Telefonuma su kaçtı telefonum çalışmıyor

Cep telefonunuzu pirinç dolu bir yere hapsetmeniz gerekmekte. Bu bir kavanoz olabilir. Oldukça özenli bir biçimde telefonunuzu prinç dolu bir kabın içerisine koymalısınız. Pirinç bilindiği üzere nemi oldukça iyi bir şekilde emebilen bir özelliğe sahip. Bu sebeple telefonunuzu pirinç dolu bir kaba koyduğunuz zaman belli bir süre sonra ortamdaki tüm nemi üzerine ekecek ve emecektir. Bu işlemi min. 12 saat max. 48 saat gerçekleştirmelisiniz. Yani telefonunuz bu süre zarfında pirinç kavanozunun içerisinde kalmalı. Çözümün kesin olabilmesi için mümkünse 48 saat telefonunuzu bekletiniz.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra telefonunuzu pirinç kabının içerisinden özenle çıkarınız. İlk aşamada gerçekleştirdiğimiz sökme işleminde ki söktüğümüz parçaları tek tek telefonunuza takınız ve telefonu açın. Telefonunuz normalinin aksine biraz uzun sürede kendisini başlatabilir. Bu süre zarfında sabırlı olunuz. Eğer suyla temasında devreler ve batarya zarar görmedi ise telefonunuz belli bir süre sonra açılacaktır. Telefonunuz açıldıktan sonra öncelikle dokunmatik hassasiyetini ve çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Ardından hoparlör testine tabii tutunuz. Eğer bu iki kısımda bir arızayla karşılaşmadıysanız telefonunuz eski haline dönmüş demektir.

müşteri hizmetleri
YORUMLAR
Bahtiyar buday
Bahtiyar buday - 6 ay Önce

Kızım telefona su döktü general mobil fön makinesiyle kuruttum düzeldi aksama doğru açılıp kapanma başladı şimdi hiç açılmıyor sebebi ne olabilir?

Yarım iş
Yarım iş @Bahtiyar buday - 5 ay Önce

Eksik yapmışsınız! Cihazın bataryası çıkabiliyorsa söküp en az bir gün kadar takılmadan kapak açık şekilde kurutulmaya bırakılması gerekiyor. Yapılabiliyorsa içi açılıp temizlenip kurutulması önerilir.

A
A - 11 ay Önce

Telefonuma su kactı telefonum açıldı kullanıyorum ama wifisi ve kamerası çalışmıyo biraz çalışti sinra eski halina geri döndu ne yapmam lazim pirince biraz daha koysam duzelirmi

Dikkat
Dikkat @A - 11 ay Önce

İyice kurutulmadan kullanılmaması gerekiyordu. Telefonun bataryası çıkıyorsa çıkarıp içerisinde sıcak hava belki işe yarayabilir.

Hayallerim gibi suya düştü
Hayallerim gibi suya düştü - 12 ay Önce

Telefonum suya düştü genel olarak çalışıyor ama kendi kendine kapanıp açılıyo ne yapabilirim?

Genel bilgi
Genel bilgi @Hayallerim gibi suya düştü - 12 ay Önce

İlk anlar çok önemli. Su temasına uğrayan cihaz kapatılması ve çıkabiliyorsa bataryasının sökülmesi gerekiyor. Sonra dikkatli şekilde kurutulması gerekmekte. Eğer bu yöntemler gittiyseniz 1 gün kadar cihaza batarya takılmadan bekletilmesi önerilir. Yok tersi bir durum yapıldı ise yine kurutulup denenebilir. Sorun varsa içi açılıp temizlenmeli ve incelenmeli.

Bu süreçlerde kısmi olarak sorun yaşanabilir ve zamanla o sorunda düzelebilir.

mazlum
mazlum - 12 ay Önce

Camın kenarına katmıştım telefonumu akşamdan unutmuşum sabah kalktım baktım telefonu elime aldım baktım ki telefon dokunmatığı basmıyor nem almış pencerenin önünde akşamdan sabaha kadar işte telefon herşeyi çalışıyor bi tek uygulamalara girdimde basılı tutumda acılıyor napmam gerekıyor lutfen yardımcı olun

Deneme
Deneme @mazlum - 12 ay Önce

Cihazın içini açmadan biraz zor ama zarar vermeyecek şekilde belli bir sıcaklıkta tutarak deneyin.

Servis ücreti
Servis ücreti - 1 yıl Önce

Şekerli su döküldü ve belli bir süre müdahale etmedim 2 gündür pirincin içinde ve hala açılmıyor servise gönderirsem ortalama ne kadar ücret öderim

Onarım ücreti
Onarım ücreti @Servis ücreti - 1 yıl Önce

Ücreti kimse tahmin edemez. Neye zarar verdi ya da nelere bakmak gerekiyor.

beytullah
beytullah - 1 yıl Önce

merhaba eski telefonum GENERAL MOBİLE İLK VERSİYONU suya dustu 1 kac ay oldu gerci ama dokunmatiğin yarısı klavye kısmı calısmıyor ne yapmam gerek

Suya düşen telefon
Suya düşen telefon @beytullah - 1 yıl Önce

Çok olmuş. Sıcağı sıcağına yapılması gereken bazı işlemler olacaktı. Şu an ya içi açılıp etil alkolle temizlenmesi gerekiyor ya da tamir...

hicran
hicran - 1 yıl Önce

merhaba telefonum general mobile gm8 telefonumaun üzerine su döküldü kendi kendine açılıyor kapanıyor saç kurutma makinesi ile kuruttum dAHA sonra çalıştı ama akşaama gitti şuan pirince koydum acaba geri gelirmi

İlk su temasında
İlk su temasında @hicran - 1 yıl Önce

Yanlış yapmışsınız. Yoğun sıvı temaslarında mümkünse cihazın enerji teması kesilmeli. Tabi batarya çıkarılabiliyor ise... Telefon temizlendi ve kurutulduktan sonra yine en az bir gün kullanılmamasını öneririz. Cihazın içi açılabiliyorsa o kısımda temizlenebilir.

Munevver
Munevver - 1 yıl Önce

Telefonum j7 max hoparlorden biraz su almis bataryasi cikmiyor biraz ekranda kurumayan yer var herseyi calisiyor ama dokunmatik kendi kendine islem yapiyor ne yapabilirim.gunesede pirincede koydum az bi kurumayan yeri var

Dokunmatik su aldı
Dokunmatik su aldı @Munevver - 1 yıl Önce

Belli bir sıcakta tutarak zamanla kurumasını bekleyeceksiniz veya içi açılması gerekecek.

ŞİRİN MERT
ŞİRİN MERT - 1 yıl Önce

TELEFONUM SUYA DÜSTÜ AMA SADECE SES KISMINDA PROBLEM VAR BENDE DİREK PİRİNCE KOYDUM NE KADAR BEKLEMELİYİM VE BU ÇÖZÜM İŞE YARARMI ?

Suya düşen telefonda
Suya düşen telefonda @ŞİRİN MERT - 1 yıl Önce

Bir gün yeterli olacaktır. Bazen çözüm olabiliyor. Bataryası çıkan modellerde batarya kesinlikle çıkarılması gerekiyor.

Esma56
Esma56 - 1 yıl Önce

Telefonumun ses kısmına su damlası ne yapabilirim

Modeli nedir
Modeli nedir @Esma56 - 1 yıl Önce

Telefonda sorun var mı? Tuşlar çalışıyor mu ve kuruttunuz mu?

Burak siner
Burak siner - 1 yıl Önce

Merhaba Komidinimin üzerine çok az bir miktar su koymuştum sabah kalktığımda elim çarpmış su dökülmüş görür görmez pirince koydum bu sabah koydum ara sıra çıkarıp bakıyorum ama yarını bekleyeceğim başka ne yapabilirim (iPhone 6)

Sonucu yazarsanız başka öneriler olabilir
Sonucu yazarsanız başka öneriler olabilir @Burak siner - 1 yıl Önce

Biraz güneşte bırakıp tekrardan kontrol edin.

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Telefonumun ekranına su döküldü telefonu sildim sonra kapattım prince koydum yarim saat sonra açtığımda çalışıyordu ama ben yinede kapalı bir şekilde prince koydum her ihtimale karsi bekletmelimiyim yoksa açtığımda bir problem gözükmüyordu kullanalimiyim telefonu

Öneri
Öneri @Ali - 1 yıl Önce

Bataryası çıkan bir model ise 24 saat batarya çıkarılmış bir durumda kalsın.

isimsiz
isimsiz - 1 yıl Önce

Samsung galaxy j7 pro deterjanli suya dustu max 1dk durmustur hemen cijardik eski haline doner mi ne yapmaliyim

Deterjanlı suya düşen telefon
Deterjanlı suya düşen telefon @isimsiz - 1 yıl Önce

Kimde garanti veremez ama az da olsa sorununu çözen oldu.

İsimsiz
İsimsiz - 1 yıl Önce

Telefonum su dolu bir kovaya düştü ekranı dalgalandı ve ekran gitti sonra hemen elektrikli süpürge ile etrafını vakumladım ekran geldi ama bu seferde dokunmatiği gitti sonra bu siteye girdim ve pirinç olayını öğrendim bir gece boyunca pirinçte kaldı ve dokunmatiği de geri geldi kısacası telefonu geri getirdiniz size çok teşekkür ederim.

kübra karadağ36
kübra karadağ36 - 2 yıl Önce

İyi günler telefonum çantamdayken ıslak mendil patlamış ve bunun sonucunda telefonum su çekmiş dokunmatiği hiçbir şekilde çalısmadı be basmadı pirince koydum 48 saat beklettim ama bubsefer ekran gitti ama ses geliyor napabilirim ?

Su aldıktan sonra dokunmatik çalışmıyor
Su aldıktan sonra dokunmatik çalışmıyor @kübra karadağ36 - 2 yıl Önce

Sıvı teması miktarı sorunun büyüklüğünde önemli. Telefon oksitlenmeden anakart ve bileşenlerin temizlenmesi ve kurutulmasından sonra belli olur.


Teknoloji haberleri