İnternet fiyatlarına indirim geliyor!

İnternette indirim dönemi başlıyor. Türk Telekom / TTnet / Avea, Superonline, Turknet, Doping, Vodafone ve Turkcell' de internet paketlerinde indirim olacak mı? AKK / AKN nedir? Kota kalkacak mı?

Andronova

Teknoloji haberleri: ADSL / 3G / 4.5G internet paketlerinde indirim gelebilir. Yüksek internet faturaları, AKK / AKN nedeniyle internette kota sorunu ve internette indirimi için detaylar haberimizde…

İnternette indirim ve Adil Kullanım Kotası için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı açıkladı. BTK ile çalışmalar devam ediyor.

İnternet fiyatlarına indirim geliyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan’ ın yaptığı açıklamada internet fiyatları için BTK ile bir çalışma başlattıklarını açıkladı. Ülkemizde internet kullanıcılarının yakındığı iki önemli sorun olan AKK (Adil Kullanım Kotası) yeni adı AKN (Adil Kullanım Noktası) ve internet fiyatı için görüşmeler sürüyor.

AKK nedir AKN nedir? İnternet kullanıcılarının, internet paketlerinde yer alan indirme kullanım miktarına gelindiğinde yapılan hız kısıtlamasına verilen ad. İnternet sağlayıcıları kullanıcı kotasını doldurduğunda mevcut hızı (8 Mbps veya 16 Mbps) 3 Mbps düşürüyor. Bu hızı BTK iki katına çıkarılması için çalışmalar yapıyordu. Henüz bu çalışmanın net sonucu açıklanmadı.

İnternet fiyatlarına indirim geliyor!

Yakın bir zamanda AKN için bazı öneriler görüşüldüğü haberimizde yer almıştı. İnternet kullanımı yüksek olan ev kullanıcıları, bugün AKN takılmadan kullanım için neredeyse 80 – 100 TL arası bir tutar ödemek zorunda kalıyor.

Peki mobil internet kullanıcılarında sorunlar nedir? 4.5G internet erişim hizmeti başladığından sonra görülen önemli sorunlar ise 4.5G hızını çoğu bölgede alınamama veya 4.5G çekmeme, şebeke sorunu ve hızlı biten internet pakati. Malum operatörlerin taktığı olarak görülen yüksek hızlara düşük kotalar, mobil internet kullanıcılarının artı ücret ödemelerine neden oldu.

4.5G internet paketleri / yüksek internet hızı ile gelen faturalar! Bakan Ahmet Arslan, genel internet fiyatlarında indirimin yapılması için şuan çalışma yürütülüyor! BTK çalışmalarını tamamladıktan sonra gerekli açıklamaların yapılması bekleniyor.   


Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 20:14

Andronova