Telefona gelen aramayı cevaplayıp sonra kulağınıza götürünüz

Cep telefonunuza gelen aramaları direk cevaplamamayınız. Direk gelen aramayı açtığınızda daha yüksek radyasyona maruz kalıyorsunuz. Bundan dolayı kablolu ya da bluetooth kulaklık…

Andronova

BTK tarafından yapılan açıklamaya göre sağlığa zararlı olan cep telefonun daha az zararlı hale getirebilirsiniz. Telefonunuza gelen aramayı açar açmaz kulağınıza götürmeniz daha fazla radyasyona maruz kalmanıza neden oluyor.

Peki neden direk telefonu açmamalıyız? Telefon ile baz istasyonu gelen aramayı cevapladığınızda daha fazla güç harcamakta. Tabi bu sorunu teknoloji’ ye yakın olan çoğu kullanıcı bilmekte. Bende hemen hemen tüm aramalarda gelen aramayı cevapladıktan 2-3 saniye sonra kulağıma telefonu götürmekteyim. Ya da sık sık kulaklık kullanmaktayım.

Telefona gelen aramayı direk cevaplamayın

BTK, yaptığı SAR testinde çeşitli mobil cihazlarda deneme yaptı. Uluslararası standartlarına uygun olması için 2 W / KG seviyelerinden yüksek olmaması gerektiğine vurgu yaptı. Bu seviyenin üstündeki mobil cihazlar için uyarıda bulunuldu. 

Eskiden bazı operatörler daha iyi şebeke çekimi için baz istasyonu seviyelerini yüksekte tutmaktaydılar. Tabi devlet bu duruma el atınca gerekli yaptırımlarla bu seviyeler hem altta çekildi hemde yeni yatırımlar yapıldı.

Aldığınız cep telefonun SAR değerlerine dikkat ediniz. Yüksek SAR değerine sahip telefonlar uzun süre görüşmelerde el de ve kol da uyuşmalara neden olabiliyor. Özellikle replika yani yan sanayi cep telefonları (Çin malı) daha yüksek SAR değerlerine sahip. Bu konuyla alakalı daha önce detaylı SAR değerlerini belirten bir haberimiz olmuştu. www.andronova.net

Telefona gelen aramayı cevaplayıp sonra kulağınıza götürünüz

Kablolu kulaklık mı bluetooth kulaklık mı?

Görüşmelerde kablolu kulaklık ya da bluetooth kulaklık kullanabilirsiniz. Hangisi daha iyi derseniz kaliteli bir kablolu kulaklık daha sağlıklıdır. Unutmadan araç sürerkende kablolu ya da kablosuz kulaklık dikkat yönünden çok daha iyidir. Çok sayıda trafik kazasında telefon nedeniyle oluşan dikkatsizlik gösterilmekte.


Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 18:12

Andronova