Turkcell Superonline e-posta kurulum ayarları

Turkcell Superonline e-posta mail kurulumu nasıl yapılır? Superonline POP3 ve SMTP ayarları nasıl olmalı şeklinde sorunuzun cevabı yazıda bulunuyor.

Superonline’ de bireysel ve kurumsal mail e-posta kurulumu nasıl yapılır şeklinde aramaların çoğu şirket mail kurumu olarak sorulmakta ve bu zamanla değişken olacağını düşünüyoruz. Eskiden mail servisi olarak popüler olan şirketin zamanla diğer servislerin gelişimine bağlı olarak eskisi kadar tercih edilmemeye başlandı. Superonline mail hesabı açma işlemleri artık günümüzde pek tercih edilmemekte. Konu bitiminde bulunan ilişkili haberimizden yararlanmanızı önermekteyiz.

Şirketler artık kolay kurulum ekranı ile kullanıcılarını yormadan port yapılandırması ve e-posta hesaplarını outlook üzerinden kurmaları için yardımcı oluyor. Bunun için Superonline. com resmi adresine kullanıcı mail ve şifre ile giriş yapmanız yeterli olmakta. Tabi bu serviste en çok tercih edilen servis Hotmail gibi eski popülerliğini sürdürmüyor.

Günümüzde zorunlu olarak Gmail kullanımı ile her kullanıcının birden fazla hesapları olduğunu görüyoruz. Bir çoğuda kullan ad şeklinde hesaplar oluşturuyor. Giriş bilgilerini unuttuğunda yenisini açarak yoluna devam ediyorlar. Bu da mail hesap kirliliğini ortaya çıkarıyor.

İşlem yapmadan önce oluşan hatalarda dikkat edeceğiniz hususlara bakalım. Öncelikle mail gitmiyor ya da mail gelmiyor gibi durumlarla karşılaşanlar için ayarların incelenmesi ve başka bir bilgisayar / telefonla test edilmesini öneriyoruz. Farklı sistemlere sahip cihazlarda denenebilir. Örnek iPhone’ de deneyebilir ve Windows 10 bir sistemle de bakılabilir. Kullanılan nokta ve boşluklara dikkat ediniz. Yanlışlıkla virgül ve boşluklar hatalara neden olur. Bir diğer yanlışta Türkçe karakterlerin kullanılması oluyor.

Superonline e-posta kurulumu

Superonline müşterisi olanlar yani internet hizmetini de Superonline’ den alanlar için internet bağlantı ayarları aşağıda yer almaktadır.

  • Gelen posta sunucu (POP3) adresi: mail.superonline.com / Giden posta sunucu (SMTP) adresi: smtp.superonline.com
  • İnternet erişim hizmetini farklı bir sağlayıcıdan alıyorsanız daha farklı bir bağlantı ayarları aşağıda yer almakta.
  • Gelen posta sunucu (POP3) adesi: mail.superonline.com / Giden posta sunucu (SMTP) ise: smtpauth.auperonline.com

Superonline e-posta kurulumu

Superonline mail kurulumu

E-posta hizmetini ve internet hizmetini Superonline’ den alıyor ama özel alanadı kullanıyorsanız örnek www.andronova.net ise gelen posta sunucu adresi cmail.superonline.com ve giden posta adresi de csmtp.superonline.com olacaktır. Bazı şirketler kendi uzantılarını kullanabiliyor.

Mail hizmetini bu şirketten alıyor ama internet hizmetini farklı sağlayıcıdan alıyorsanız bu ayarlar POP3 cmail.Superonline.com ve SMTP csmtp.Superonline.com olarak belirlenir.

Turkcell Superonline e-posta kurulum ayarları

Outlook Express üzerinden Superonline mail kurulumu

Araçlar / Hesaplar / Posta seçenekleri ile e-posta hesabınızı seçiniz. Sunucu seçneğinde giden posta POP3 sunucusu bölümüne smtpauth.superonline.com ve gelene ise mail.superonline.com olarak belirlenecek.

Giden POP3 posta sunucusunda yer alan my server requires authentication yani sunucu kimlik doğrulaması seçeneği işaretlenmesi gerekiyor.

İleri seçeneği ile devam ediyoruz. Ayarlar’ da gelen posta sunucumla aynı ayarları kullanın seçeneğini işaretleyiniz. Eğer otomatik ayarları almazsa  Superonline SMTP port numarası 587 olarak yazınız.

Superonline gelen mail ayarları

Gelen mail ayarlarındaki spam seçeneğinde bulunan filtre hassasiyet ayarlarını orta seviye olarak seçiniz. Aksi takdirde gelen bazı normal maillerde spam olarak algılanabilir.

Ak liste ve kara liste nedir? Kara liste yani mail almak istemediğin e-posta adreslerini bu bölüme ekleyerek spam bölümüne düşmelerini ayarlayabilirsiniz. Ak liste de önemli gördüğünüz güvenilir mail hesaplarından gelen e-postaların her zaman güvenilir olarak algılanmasını sağlayabilirsiniz. Yani filitre’ ye takılmayacaktır.

Günümüzde yaygın kullanımı olan Gmail üzerinden bu hesabınızı kullanmak isterseniz bunun içinde yazı sonundaki öneri yazıdan yararlanmanızı öneriyoruz. Birden çok uygulama kullanmaktan sıkılanlar için ortak yönetim alanları veya Outlook uygulamasından yararlanılabilir.


Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2021, 19:36